Warszawa kupiła 105 nowych autobusów

Warszawa

UM WarszawaKolejne solarisy w Warszawie pojawią się na jesieni

Z emisji obligacji Warszawa sfinansowała zakup 45 nowych autobusów. Pierwsze trafią do stolicy na przełomie października i listopada. Z kolei za kilkanaście dni MZA podpisze umowę na 60 autobusów z Turcji.

Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały w czwartek umowę na zakup 45 nowych autobusów. Wszystkie będą niskopodłogowe, a ponadto wyposażone klimatyzację, system elektronicznej informacji, ekrany lcd, monitoring oraz oznaczenia dla osób niewidomych. Siedzenia zostaną pokryte tapicerką z wizerunkiem kolumny Zygmunta.

20 pojazdów to 10-metrowe solarisy urbino, a 25 to 12 metrowe solbusy solcity. W sumie ich koszt to prawie 43 mln złotych.

Mercedesy z Turcji

Jak informuje urząd miasta, w czerwcu Miejskie Zakłady Autobusowe mają z kolei podpisać umowę na zakup kolejnych 60 autobusów przegubowych. W tym przypadku dostarczy je koncern Evo Bus, któryzaoferował pojazd Mercedes Conecto. Wszystkie zostaną wyprodukowane w Turcji.

Obligacje za 301 mln

Podpisanie kontraktu na zakup autobusów było możliwe po podpisaniu umowy o emisji obligacji pomiędzy Miejskimi Zakładami Autobusowymi, a bankiem Pekao SA. Miejska spółka dysponuje dzieki temu kwotą 301 miln złotych na zakup 330 nowych autobusów w latach 2012-15.

To nie pierwsze tak duże zakupy MZA. W marcu 2011 roku spółka podpisała umowę na dostarczenie 168 pojazdów, w tym kilku hybrydowych. Z kolei w lutym 2012 roku podpisano umowę na 100 autobusów.

bf/roody