Wąskie gardło na zjeździe z Południowej Obwodnicy Warszawy. Drogowcy zapowiadają zmiany

Autor:
kk/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Wąskie gardło" przy zjeździe z S2 w stronę Lublina (wideo bez dźwięku)
"Wąskie gardło" przy zjeździe z S2 w stronę Lublina (wideo bez dźwięku)Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
"Wąskie gardło" przy zjeździe z S2 w stronę Lublina (wideo bez dźwięku)

Drogowcy szykują zmiany przy węźle Lubelska na Południowej Obwodnicy Warszawy. Przez wąskie gardło przy zjeździe na trasę S17 w czasie weekendów tworzą się ogromne korki. W ramach korekty mają tam pojawić się dwa pasy ruchu na łącznicach w relacji Warszawa - Lublin.

Węzeł Lubelska łączy trasę S2, czyli Południową Obwodnicę Warszawy, z autostradą A2 w kierunku Mińska Mazowieckiego i trasą S17 w stronę Lublina. Zwłaszcza w weekendy przejeżdża tamtędy wielu kierowców podróżujących na Lubelszczyznę i Podkarpacie. Ci drudzy po otwarciu nowych odcinków trasy S19 mogą w o wiele krótszym czasie dotrzeć do Rzeszowa. Na wzrost natężenia ruchu w tym miejscu wpłynęło też otwarcie tunelu pod Ursynowem w grudniu ubiegłego roku.

Właśnie tuż po oddaniu tunelu do użytku po raz pierwszy zauważyliśmy, że na zjeździe z POW do Lublina tworzą się korki. W Wigilię na prawym pasie jezdni, już na wysokości oddalonego o pięć kilometrów węzła Patriotów, tworzył się zator. Do podobnych sytuacji dochodzi teraz systematycznie, a skala utrudnień rośnie przy okazji długich weekendów.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Wąskie gardło na węźle Lubelska

Z obserwacji naszych reporterów wynika, że przyczyną korków jest tak zwane wąskie gardło na zjeździe. Kierowcy jadący od strony Wilanowa mają do dyspozycji trzy pasy ruchu. Przed węzłem Lubelska pojawiają się dodatkowe dwa pasy do skrętu w prawo, ale już na samym węźle jadący w kierunku Lublina mogą korzystać tylko z jednego pasa ruchu.

Tymczasem skręt na S17 w stronę Warszawy, na odcinek będący częścią Wschodniej Obwodnicy Warszawy, ma wytyczone dwa pasy. Obecnie jeden z nich jest wyłączony z użytkowania. Przypomnijmy, że na odcinku od węzła Lubelska do węzła Warszawa Wschód (Zakręt) trwają wciąż prace. GDDKiA zapowiadała, że być może jesienią uda się już dopuścić ruch na węźle.

Drogowcy chcą stworzyć dodatkowe pasy na łącznicach

O problemach na węźle Lubelska pisała również "Gazeta Stołeczna". W czerwcu rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska przekazała jej, że drogowcy planują zmiany, które mogłyby zostać wdrożone jeszcze w tym roku.

Zapytaliśmy, na jakim etapie znajduje się to przedsięwzięcie. - Przygotowujemy dokumentację do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy, który wykona projekt i zrealizuje prace w terenie - poinformowała nas Tarnowska. - Założeniem projektu jest, by kierowcy mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu na łącznicach: z S2 na S17 w stronę Lublina, a także z S17 na S2 w stronę Warszawy -zaznaczyła.

Zastrzegła jednocześnie, że szczegóły planowanych zmian będą możliwe do wskazania po podpisaniu umowy z wykonawcą i przygotowaniu projektu.

Węzeł Lubelska tuż przed otwarciem POWArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości