Najnowsze

CBA w Tramwajach Warszawskich. Kontroluje zakup nowych składów

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wnętrze nowego tramwaju Hyundai
Wnętrze nowego tramwaju HyundaiArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plWnętrze nowego tramwaju Hyundai

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego prowadzą kontrolę w Tramwajach Warszawskich. Pod lupą znalazł się zakup nowych składów od koreańskiego Hyundaia. Spółka podawała wcześniej, że to największa umowa na tramwaje podpisana dotychczas w Polsce i jedna z większych w Europie.

O działaniach CBA poinformował w mediach społecznościowych dziennikarz śledczy Piotr Nisztor. Początkowo napisał, że funkcjonariusze weszli w piątek rano do stołecznego ratusza oraz siedziby Tramwajów Warszawskich. Jak później sprostował "nie dziś, a kilka dni temu". "Chodzi o wielomilionowe zamówienia na tabor" - dodał.

Tramwaje Warszawskie: trwają czynności CBA

Rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz potwierdził w rozmowie z tvnwarszawa.pl informacje o kontroli. - 29 czerwca 2022 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło w Tramwajach Warszawskich czynności w sprawie zakupu taboru tramwajowego. Spółka przekazuje CBA wszystkie dokumenty, o jakie poproszono - podkreślił.

Przypomniał też, że w 2019 roku CBA prowadziło kontrolę przetargu na zakup nowych tramwajów. - Nie poinformowano nas wówczas o jakichkolwiek zastrzeżeniach do przeprowadzonego postępowania przetargowego - dodał.

Ratusz: standardowe działanie służb

- Funkcjonariusze CBA pojawili się w ratuszu po materiały związane z nadzorem nad spółkami miejskimi, a konkretnie nad Tramwajami Warszawskimi. Prowadzone jest postępowanie w sprawie zakupu taboru dla miasta przez spółkę Tramwaje Warszawskie - przekazała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Monika Beuth-Lutyk.

Dodała, że to standardowe działanie służb, które prowadząc postępowanie, musi mieć dostęp do dokumentów związanych z nadzorem nad spółką. - My deklarujemy pełną otwartość w tym zakresie - dodała rzeczniczka stołecznego ratusza.

213 nowych tramwajów dla stolicy

Przetarg na 230 nowych tramwajów dla Warszawy wygrała koreańska firma Hyundai Rotem Company. Umowa została podpisana w 2019 roku i była określana przez Tramwaje Warszawskie "największą umową na tramwaje podpisaną dotychczas w Polsce i jedną z większych w Europie".

Dostawy są podzielone na dwie części: w zamówieniu podstawowym Tramwaje Warszawskie kupiły 123 tramwaje, a w ramach opcji będzie możliwy zakup kolejnych 90. Hyundai Rotem, który złożył najkorzystniejszą ofertę, buduje je za 1 miliard 825 milionów złotych netto. Wszystkie pojazdy w ramach zamówienia podstawowego mają zostać dostarczone do stolicy do końca 2022 roku, a te budowane w ramach opcji - do końca 2023 roku. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 285 milionów złotych.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości