Poziom Konkursu Chopinowskiego "bardzo wysoki". 45 pianistek i pianistów zagra w drugim etapie

Źródło:
PAP
W Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Konkurs Chopinowski (nagranie z 2021 roku)
W Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Konkurs Chopinowski (nagranie z 2021 roku)TVN24
wideo 2/4
W Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Konkurs ChopinowskiTVN24

45 pianistów i pianistek, w tym dziewięciu Polaków zakwalifikowało się do drugiego etapu XVIII Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina. W opinii przewodniczącej jury, poziom tegorocznego konkursu jest "bardzo wysoki". Przesłuchania drugiego etapu rozpoczną się w sobotę.

Jak podał dyrektor konkursu i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener w czwartek przed północą, decyzją jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do drugiego etapu zakwalifikowało się 45 uczestników reprezentujących 14 krajów, m.in. dziewięć osób z Polski, osiem z Japonii, siedem z Chin i pięć z Włoch.

Polacy zakwalfikowani do kolejnego etapu to Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Jakub Kuszlik, Mateusz Krzyżowski, Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński oraz Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam i Polskę. Pełną listę uczestników publikujemy na dole tekstu.

Wysoki poziom, więcej zakwalifikowanych

Dyrektor konkursu Artur Szklener, przekazał, że jury jednogłośnie zdecydowało, żeby zakwalifikować więcej pianistów do drugiego etapu. - Chcieli w ten sposób zamanifestować swoją ocenę bardzo wysokiego poziomu artystycznego uczestników Konkursu Chopinowskiego - powiedział.

Odnosząc się do zapisu regulaminu, według którego, "do drugiego etapu zostanie dopuszczonych w zasadzie 40 uczestników", dyrektor Szklener tłumaczył, że "jest to świadomie sformułowanie nieostre". - Dlatego, że jurorzy w momencie podejmowania decyzji nie znają nazwisk pianistów, a tylko anonimową listę rankingową - powiedział. Jak wyjaśnił, "jurorzy mają zarówno do dyspozycji liczbę głosów wszystkich jurorów na TAK za daną osobą, jak i średnią wyliczoną za pomocą specjalnego algorytmu z punktacji".

- W momencie, kiedy tworzą się bloki artystów, którzy mają bardzo podobną punktację, wówczas naturalnym jest podjęcie decyzji o linii graniczącej pomiędzy osobami zakwalifikowanymi, a niezakwalifikowanymi pomiędzy takimi blokami, stąd ta różnica - powiedział. Poinformował, że "tym razem taki punkt graniczny był tuż przed 40. osobą, a po 39. i właśnie po 45. Dlatego jury jednogłośnie zdecydowało, żeby zakwalifikować więcej pianistów do drugiego etapu".

"Wielu wspaniałych pianistów musi dziś pożegnać"

Przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń powiedziała, że "jury miało bardzo dużo pracy i musiało podjąć wiele trudnych decyzji". - Dla prawie połowy uczestników ten moment będzie szczęśliwy, dla połowy mniej, ale dla mnie ten moment również nie jest prosty, bo poziom konkursu jest w tym roku bardzo wysoki, więc z trudem przyszło mi pożegnać wielu uczestników - podkreśliła.

Jej zdaniem, "ten wydłużony czas, bo mija sześć lat od ostatniego konkursu, sprawił, że uczestnicy podczas pandemii zdobyli nowe doświadczenia życiowe i mieli dodatkowy czas na pracę". Jeszcze raz podkreśliła, że "jest jej smutno, że tak wielu wspaniałych pianistów musi dziś pożegnać się z Konkursem Chopinowskim". - Zawsze, kiedy się jakieś drzwi zamykają, trzeba rozejrzeć się dookoła, bo zawsze otwierają się inne. Więc liczę na to, że ci którzy dziś odpadną, rozejrzą się i dostrzegą inne szanse - dodała.

Najczęściej i najrzadziej wykonywane utwory

Najczęściej wykonywane utwory podczas pierwszego etapu konkursu to Ballada f-moll op. 52 i Etiuda gis-moll op. 25 nr 6, według danych przekazanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, utwory te wykonało 18 pianistów. 17 osób wybrało Etiudę C-dur op. 10 nr 1 i Nokturn H-dur op. 62 nr 1. Najmniejszym powodzeniem cieszyły się Scherzo h-moll op. 20 i Etiuda es-moll op. 10 nr 6, wykonywane były tylko dwa razy.

Przesłuchania drugiego etapu trwają od 9 do 12 października. Dyrektor Szklener tłumaczył, że "w drugim etapie Konkursu Chopinowskiego muzycy grają inny program, a każdy recital trwa dłużej". - W pierwszym etapie nie może on przekroczyć 30 minut, a w drugim 40. Główną różnicą jest wprowadzenie tańców głównie poloneza oraz walca oprócz tego uczestnicy grają dużą formę, podobnie, jak w pierwszym etapie - dodał.

Według dyrektora konkursu, "jest to dla każdego pianisty dosyć poważnym wyzwaniem, ponieważ pierwszy etap pokazuje generalne przygotowanie pianistyczne". Stwierdził, że grane utwory "niekoniecznie niosą ze sobą tak bardzo typowy idiom muzyki polskiej, czy europejskiej tamtych czasów". - Oddanie owych idiomów, jakim jest przede wszystkim rytm poloneza, jest bardzo trudne i pozwala jurorom na nieco innym poziomie, czy w innej warstwie ocenić umiejętności pianisty - powiedział.

W pierwszym etapie zagrało 87 pianistek i pianistów

W pierwszym etapie rywalizowało 87 pianistek i pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę. Wśród zakwalifikowanych do konkursu głównego przez Jury Eliminacji znalazło się: 22 osób z Chin, 14 z Japonii, 16 z Polski, siedmioro z Korei Południowej, sześcioro z Włoch. Byli także reprezentanci i reprezentantki: Armenii, Tajwanu, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października.

Pełna lista pianistek i pianistów zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu:

1. Piotr Alexewicz, Polska 2. Leonora Armellini, Włochy 3. J J Jun Li Bui, Kanada 4. Michelle Candotti, Włochy 5. Kai-Min Chang, Chińskie Tajpej 6. Xuehong Chen, Chiny 7. Hyounglok Choi, Korea Południowa 8. Federico Gad Crema, Włochy 9. Alberto Ferro, Włochy 10. Yasuko Furumi, Japonia 11. Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia 12. Avery Gagliano, Stany Zjednoczone 13. Martin Garcia Garcia, Hiszpania 14. Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia 15. Wei-Ting Hsieh, Chińskie Tajpej 16. Adam Kałduński, Polska 17. Nikolay Khozyainov, Rosja 18. Su Yeon Kim, Korea Południowa 19. Aimi Kobayashi, Japonia 20. Mateusz Krzyżowski, Polska 21. Jakub Kuszlik, Polska 22. Shushi Kyomasu, Japonia 23. Hyuk Lee, Korea Południowa 24. Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada 25. Arsenii Mun, Rosja 26. Szymon Nehring, Polska 27. Viet Trung Nguyen, Wietnam/Polska 28. Georgijs Osokins, Łotwa 29. Evren Ozel, Stany Zjednoczone 30. Kamil Pacholec, Polska 31. Hao Rao, Chiny 32. Sohgo Sawada, Japonia 33. Aristo Sham, Chiny/Hong Kong 34. Miyu Shindo, Japonia 35. Talon Smith, Stany Zjednoczone 36. Kyohei Sorita, Japonia 37. Szuyu Su, Chińskie Tajpej 38. Hayato Sumino, Japonia 39. Yutong Sun, Chiny 40. Tomoharu Ushida, Japonia 41. Marcin Wieczorek, Polska 42. Andrzej Wierciński, Polska 43. Yuchong Wu, Chiny 44. Lingfei (Stephan) Xie , Kanada/Chiny 45. Zi Xu, Chiny

Autorka/Autor:b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce można ją spotkać jedynie w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Zamieszkała w nim para czapli malgaskich. W naturze ptaki te występują na Madagaskarze, są gatunkiem zagrożonym.

Jest jedyna w Polsce. Niedawno zamieszkała w warszawskim zoo

Jest jedyna w Polsce. Niedawno zamieszkała w warszawskim zoo

Źródło:
PAP

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl