Najnowsze

Koniec punktu pomocy przy Modlińskiej, uchodźcy są przewożeni do Nadarzyna

Najnowsze

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł mówił o kontroli ośrodka dla uchodźców
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł mówił o kontroli ośrodka dla uchodźcówTVN24
wideo 2/4
TVN24Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł mówił o kontroli ośrodka dla uchodźców

W poniedziałkowym komunikacie biuro prasowe wojewody mazowieckiego poinformowało o relokacji osób przebywających w hali przy Modlińskiej. Zakwaterowani tam uchodźcy zostaną przewiezieni do hal Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie.

Relokacja osób zakwaterowanych przy Modlińskiej do punktu w Nadarzynie rozpoczęła się w poniedziałek, 27 czerwca i potrwa do wtorku. Jak czytamy w komunikacie biura prasowego wojewody mazowieckiego, po 28 czerwca "Mazowiecki Urząd Wojewódzki również zagwarantuje transport dla wszystkich uchodźców, którzy będą chcieli się przenieść do innej lokalizacji".

Informacja o relokacji była ogłaszana przez wojewodę 10 czerwca - w związku ze wstępnymi informacjami z prowadzonej kontroli.

"Najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych gości przebywających w obiektach tymczasowego zakwaterowania. To jest nasz priorytet. Osoby przebywające dotychczas w hali Global Expo zostaną zakwaterowane w miejscu o podobnym standardzie i z zakresem usług o tym samym poziomie, jak dotychczas" - podkreślił cytowany w komunikacie Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

O ośrodku Global Expo pisaliśmy także, gdy pod koniec maja w centrum przy Modlińskiej wykryte zostało ognisko ospy wietrznej. Sanepid informował wówczas o 14 potwierdzonych przypadkach zakażenia.

Centrum pomocy uchodźcom przy ModlińskiejTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Jak poinformowało biuro prasowe wojewody 10 czerwca w punkcie przy Modlińskiej została przeprowadzona kontrola. Obejmowała "prawidłowość realizacji zapisów zawartych w umowie, w szczególności w zakresie prawidłowości wykazywanej liczby osób zakwaterowanych".

"W wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, że spółka znacznie zawyżyła liczbę uchodźców wykazywanych w raportach" - wskazano w komunikacie.

Spółka zarządzająca obiektem została zobowiązana do rzetelnego raportowania liczby zakwaterowanych oraz korekty raportów dziennych. "Mimo tych zaleceń spółka nadal przekazywała zawyżone dane" - poinformowało biuro wojewody.

W komunikacie podkreślono, że obiekt w Nadarzynie zapewnia te same warunki zakwaterowania: nocleg, wyżywienie, pomoc medyczną i psychologiczną. Znajdują się tam również sale zabaw dla dzieci. Zapewnione jest wyżywienie dla zwierząt. Można także uzyskać pomoc w znalezieniu pracy, uzyskaniu numeru PESEL, złożeniu wniosku o świadczenie 500 plus, uzyskaniu dokumentów na podróż do innych krajów Europy. Obecnie w hali przebywa ponad dwa tysiące osób, natomiast wolnych miejsc pozostaje ponad osiem tysięcy.

Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości