Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Pelt, Damasiewicz, Bastarda z João de Sousą. Weekendowe propozycje koncertowe

Najnowsze

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jimmy Katz / mat. organizatoraJeremy Pelt

Gwiazda amerykańskiej trąbki Jeremy Pelt zagra w Wolskim Centrum Kultury ze swoim kwintetem. Dom Kultury "Świt" zaprasza z kolei na koncert zespołu polskiego trębacza Piotra Damasiewicza. W Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" będzie można natomiast usłyszeć dźwięki portugalskiego fado.

Wybór tych trzech weekendowych atrakcji pokazuje, że domy kultury coraz odważniej poczynają sobie na warszawskim rynku koncertowym, który skupiony jest głównie wokół kilku klubów w Śródmieściu i na Pradze. Te pierwsze mogą zaoferować nieco wygodniejsze, bo "siedzące", warunki i przystępniejsze ceny. Często też są bliżej domu.

W piątek na scenie Wolskiego Centrum Kultury wystąpi Jeremy Pelt Quintet. Podczas europejskiej trasy, której Warszawa jest jednym z przystanków, amerykański trębacz promuje wydany na początku 2021 roku album "Griot – This Is Important!" oraz książkę pod tym samym tytułem (zawiera wywiady, które sam przeprowadził). Obok lidera wystąpią nowojorscy muzycy: wibrafonista Jalen Baker, pianistka Arcoiris Sandoval, kontrabasista Jonathan Michel oraz perkusista Allan Mednard. "Jeremy Pelt uznawany jest za jednego z najlepszych muzyków swojego pokolenia - ognisty trębacz przywołuje emocjonalny styl ikon hard bopu Freddiego Hubbarda i Clifforda Browna, a w balladach wykazuje się zróżnicowaną wrażliwością" - przedstawia artystę organizator.

Piątek, 1 października, godzina. 20.00, Wolskie Centrum Kultury, Obozowa 85, bilety 35 złotych

Dzień później fani trąbki powinni zajrzeć na do Domu Kultury Świt na Targówku. W ramach cyklu Jazz w świecie zagra Piotr Damasiewicz Special Quintet. Liderowi towarzyszyć będą: Marek Pospieszalski (saksofon tenorowy), Grzegorz Tarwid (fortepian), Franek Pospieszalski (kontrabas), Bartek Szablowski (perkusja). W repertuarze utwory napisane przez Damasiewicza właśnie na kwintet jazzowy i wybrane utwory wielkiego amerykańskiego basisty Charlesa Mingusa.

Sobota, 2 października, godzina 20.00, Dom Kultury Świt, Wysockiego 11, bilety 50/70 złotych

W niedzielę na deskach otwartego niedawno Domu Kultury "Alternatywy" stanie Bastarda, czyli zespołu jednego z najbardziej zajętych ostatnimi czasy muzyków w Warszawie - Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) i Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Nietypowy skład i szczególna misja - odważna reinterpretacja dawnej, często niesłusznie zapomnianej, muzyki. "Muzycy, improwizując wokół archaicznych melodii, komponując i aranżując na ich podstawie zupełnie nowe utwory – budują pomost łączący odległe w czasie światy i docierają do ich uniwersalnego, duchowego wymiaru" - czytamy w zapowiedzi organizatora. Bastarda mierzyła się już z muzyką średniowieczną (płyta "Promitat eterno"), tematem śmierci oraz pogrzebu ("Ars moriendi"), a także mistycznymi pieśniami chasydzkimi ("Nigunim"). Mimo tej różnorodności majowa informacja o wydaniu krążka "Fado", wspólnie z gitarzystą i wokalistą João de Sousą, była zaskoczeniem. Okazji do posłuchania materiału przepełnionego portugalską melancholią wiele nie będzie, dlatego warto skorzystać z tej, która nadarza się w niedzielę na Ursynowie.

Niedziela, 3 października, godzina Dom Kultury Alternatywy, godzina 18.00, bilety 20 złotych

Autor:b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jimmy Katz / mat. organizatora

Pozostałe wiadomości