Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Ørganek zagrał premierowo utwory z albumu "Ocali nas miłość". Każda piosenka to historia innej fotografii

Najnowsze

Autor:
kk//rzw
Źródło:
PAP / tvnwarszawa.pl
"Chcieliśmy pokazać ludzi, którzy walczyli"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Chcieliśmy pokazać ludzi, którzy walczyli"

Koncert zespołu Ørganek otworzył w sobotę wieczorem obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. W Parku Wolności rozbrzmiały utwory z albumu "Ocali nas miłość". Tekst każdej piosenki inspirowało jedno zdjęcie najsłynniejszego z powstańczych fotoreporterów - Eugeniusza Lokajskiego. Wydarzenie transmitowaliśmy na antenie TVN24 i w TVN24 GO.

Punktualnie o 21 w Parku Wolności rozpoczął się koncert Tomasza Organka wraz z zespołem i gośćmi Magdą Umer, Ralphem Kamińskim oraz Klaudią Szafrańską. Tego wieczoru miała również premierę płyta "Ocali nas miłość". Organizatorem koncertu i wydawcą płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 G0

"Ocali nas miłość" inspirowana zdjęciami Eugeniusza Lokajskiego

Punktem wyjścia dla twórców płyty "Ocali nas miłość" były zdjęcia jednego z najbardziej znanych powstańczych fotoreporterów Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Inspiracją dla każdej z ośmiu piosenek na płycie była inna fotografia. Kolekcja prawie tysiąca zdjęć Lokajskiego - jak podkreślało Muzeum w zapowiedziach koncertu - w "ujmujący sposób dokumentuje zarówno prywatne życie bohaterów sierpnia 1944 roku, jak ich ofiarną walkę na ulicach Warszawy".

Koncert zaczął utwór "Fotograf Brok", dedykowany właśnie Lokajskiemu. - Piosenka, która zaczęła koncert, jest właśnie o nim. Tym koncertem zaczynamy oficjalne obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie piosenki powstały na tę okoliczność. Są oryginalne, napisane przez nas i był inspirowane zdjęciami Lokajskiego - powiedział widzom po wykonaniu pierwszej piosenki muzyk. Podkreślił, że powstanie niesie ze sobą wartości, które są nam nadal niezwykle potrzebne.

- Koncert Tomasza Organka zaskoczył nas świeżością, próbą zinterpretowania Powstania dla młodych odbiorców. Miał atmosferę odwołania do współczesności. Apostrofy do dzisiejszych młodych ludzi pokazały, że w powstańcach tkwi taka siła, taka moc, że mimo upływu czasu są oni ważni, mają coś ważnego do powiedzenia, szczególnie młodym pokoleniom - skomentował tuż po koncercie Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum.

Lokajski - sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, artysta

Wcześniej Organek tłumaczył, że historia Lokajskiego wywarła na nim niesamowite wrażenie. - Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same - mówił artysta. - Miałem taką ambicję, żeby w tym roku zrobić to ciut inaczej, czyli nie korzystać z wierszy powstańczych, zrobić to po swojemu - dodał.

PROGRAM OBCHODÓW 77. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO >>>

Koncert był transmitowany przez TVN24, także w serwisie TVN24 GO. Zainaugurował obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Koncert zespołu ØrganekMuzeum Powstania Warszawskiego / TVN24

Organek: nie chcieliśmy nagrać ośmiu smutnych piosenek

Płyta i promujący ją koncert są stałym punktem obchodów rocznicowych. Ale do tej pory inspiracją dla artystów były przede wszystkim powstańcza poezja, a także wspomnienia z Archiwum Historii Mówionej. Tym razem utwory z płyty "Ocali nas miłość" wprost odnoszą się do historii zawartych na fotografiach Lokajskiego (na przykład "Fotograf Brok" czy "Lili i Pałąk") lub są impresją, dla której zdjęcia były tylko punktem wyjścia.

Muzyk tłumaczył podczas konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego, że chciał opowiedzieć nie tylko o tragedii, hekatombie, choć i na takie utwory znalazło się miejsce. - Nie chcieliśmy nagrać ośmiu smutnych piosenek. Te zdjęcia pokazały bardzo dużo życia. Pomiędzy walką ludzie są uśmiechnięci, bo ktoś pewnie powiedział dowcip albo znaleźli żywego pieska w ruinach, więc się cieszą. Gdzieś jakaś pani podaje innej zupę z prawdziwą troską. Na innym nastolatka z lustereczkiem przegląda się zalotnie, filuternie coś poprawia, bo to jej młodość, chce dobrze wyglądać. A z tyłu wojna, walące się budynki - opowiadał.

Takie też jest zdjęcie, które trafiło na okładkę - grupa młodych powstańców trzyma szczeniaka. - Postanowiliśmy, że to będzie główne zdjęcie i główne przesłanie tej płyty. Dominująca emocją jest miłość, rozumiana także jako szacunek, dialog i czułość wobec drugiego człowieka - podsumował Organek.

Autor:kk//rzw

Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego / TVN24