Najnowsze

Najpierw błędy, teraz koronawirus. Budowa bazaru coraz bardziej opóźniona

Najnowsze

Autor:
Piotr
Bakalarski
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budowa bazaru w Falenicy
Budowa bazaru w FalenicyMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plBudowa bazaru w Falenicy

O kolejnych kilka miesięcy przesuwa się koniec budowy bazaru w Falenicy. Najpierw winne były błędy projektowe, teraz problemem okazał się koronawirus. Udało się natomiast otworzyć pobliską Kulturotekę, w jej przypadku opóźnienie wyniosło półtora roku.

Projekt tego bazaru uznaliśmy swego czasu za modelowy. Koncepcja została wypracowana wspólnie z osobami handlującymi i robiącymi zakupy przy Walcowniczej. Znalazła się przestrzeń na pawilony z dużymi witrynami, miejsca do handlu wprost z samochodów dostawczych i ryneczek dla drobnych sprzedawców. Wszystko estetyczne, w jasnych barwach, ale zachowaniem specyfiki bazaru. Budowę zaplanowano etapami, aby zachować ciągłość pracy targowiska.

Epidemia a budowa

Ale już po rozpoczęciu prac w 2018 roku wykonawca wytknął błędy projektowe, które potwierdziła ekspertyza zlecona przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Na poprawki potrzebne były trzy miliony złotych, a nowy termin określono na koniec grudnia 2019. Ale w styczniu tego roku usłyszeliśmy, że zaktualizowana data końca prac to 30 września. Już wiadomo, że nie zostanie dotrzymana (pierwszy informację podał portal tustolica.pl).

- Termin realizacji inwestycji został przesunięty na dzień 20 grudnia 2020 roku ze względu na sytuację epidemiczną w kraju – informuje nas rzeczniczka urzędu dzielnicy Wawer Aleksandra Słowińska. Tłumaczy, że obostrzenia epidemiczne wpływały m.in. na terminowość dostaw materiałów i konieczność ograniczenia skali robót. Na przeprowadzkę, w trudnym dla siebie okresie, ochoty nie mieli też handlarze. I to kolejna przyczyna, na którą wskazuje rzeczniczka.

- Kupcy prowadzący działalność na terenie trzeciego etapu inwestycji poinformowali, iż nie będą przenosić się w okresie pandemii do nowych pawilonów powstałych w drugim etapie inwestycji. Oznaczałoby to znaczące opóźnienia w realizacji inwestycji z przyczyn zależnych od miasta, a nie wykonawcy, a w konsekwencji stanowiłoby ryzyko wystąpienia przez wykonawcę z roszczeniami przeciwko miastu - tłumaczy rzeczniczka Wawra. I dodaje, że w aneksie strony zrzekły się roszczeń związanych z epidemią i jej skutkami dla budowy.

Kiedy kupcy zamierzają się wprowadzić do wybudowanych już pawilonów? - Rozmowy z kupcami prowadzi wawerski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Nie mam informacji odnośnie ustalonego już terminu – odpowiada urzędniczka.

Rusza Kulturoteka

Koronawirus przesunął na ostatniej prostej uruchomienie gotowej już Kulturoteki (już i tak opóźnionej). Do budynku na rogu Walcowniczej i Patriotów przeniosła się wreszcie biblioteka publiczna. Z powodu epidemii COVID-19 czytelnicy nie mają na razie swobodnego dostępu do książek. Rozwiązaniem idealnym na te czasy wydaje się książkomat, który pozwala odebrać zamówione przez internet pozycje i zwrócić przeczytane książki bez kontaktu z pracownikami.

W Kulturotece odbywać się będzie skierowana do dzieci akcja Lato w mieście. Z początkiem września ruszą Falenickie Koncerty Letnie.

Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości