Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Warszawa już oficjalnie nie chce zwierząt w cyrkach

Najnowsze

shutterstock / twitterWarszawa nie chce zwierząt w cyrkach

Cyrki ze zwierzętami nie będą mogły występować na terenach należących do miasta. We wtorek prezydent stolicy poinformowała, że podpisała rozporządzenie w tej sprawie.

- Zarządzenie w sprawie zakazu organizowania przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt podpisane - poinformowała na Twitterze prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podpisany dokument zakazuje udostępniania nieruchomości należących do miasta na potrzeby objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Dodatkowo rozporządzenie wprowadza zakaz dystrybucji biletów i promocji tego typu wydarzeń przez urząd miasta Warszawy, urzędy dzielnic i jednostki organizacyjne miasta.

Zarządzenie ws. zakazu organizowania przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt podpisane #cyrk #Warszawa #Zoo pic.twitter.com/LPSBRz8MoC— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) styczeń 19, 2016

W uzasadnieniu stołecznego zarządzenia napisano, że wykorzystywanie zwierząt do celów rozrywkowych wzbudza coraz więcej kontrowersji nie tylko w Polsce, ale i w wielu państwach na świecie.

"Przedmiotowe traktowanie zwierząt"

"Sprzeciw budzi przedmiotowe traktowanie zwierząt w cyrkach, zmuszanie ich poprzez tresurę do wykonywania czynności niezgodnych z ich naturą, nie zapewnianie warunków bytowania stosownych do potrzeb gatunku, jak również karygodne warunki transportu i miejsc przebywania zwierząt między występami i poza sezonem" - napisano w uzasadnieniu.

Jak podkreślono wraz ze wzrostem świadomości i wrażliwości społeczeństwa oraz zmianami w kanonach artystycznych i edukacyjnych konieczne stają się zmiany w szeroko pojętej sztuce cyrkowej.

Miasto argumentuje ponadto, że występów cyrkowych z udziałem zwierząt nie popierają psychologowie z Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, którzy wskazują na szkodliwy wpływ takich przedstawień na dzieci, ponieważ oglądając zwierzęta w ciężarówkach, klatkach czy na uwięzi, może w nich utrwalać się przekazanie, że nie ma niczego złego w takim traktowaniu zwierząt.

Przedstawienia z udziałem zwierząt będą mogły być nadal organizowane na terenach prywatnych, tego rozporządzenie nie zabrania. Jednak miasto apeluje do zarządców gruntów, które nie należą do miasta, aby również nie zgadzali się na organizowanie cyrków ze zwierzętami na swoich terenach - powiedziała PAP Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza.

Wzór z innych miast

O tym, że ratusz planuje na wzór Wrocławia, Łodzi i Słupska wprowadzić zakaz występów cyrków ze zwierzętami informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Kilka dni temu o szybkie wprowadzenie nowych przepisów apelowała radna Aleksandra Gajewska (PO). Jej zdaniem, zwierzęta w cyrku są wykorzystywane w sposób niehumanitarny, często tresowane z pomocą bodźców bólowych. Wszystko wyłącznie dla rozrywki.

jk/PAP/r

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock / twitter