Najnowsze

Weekend bez kąpieli w Jeziorku Czerniakowskim

Najnowsze

Autor:
kz/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kąpielisko przy Jeziorku Czerniakowskim
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plKąpielisko przy Jeziorku Czerniakowskim

Mokotowski Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzymał wyniki badania wody w Jeziorku Czerniakowskim. Jak informują urzędnicy, kąpiel w tym miejscu wciąż jest zakazana.

O tym, że nie można pływać w jeziorku informowaliśmy we wtorek. O sytuacji jaki pierwszy poinformował serwis Sadyba24.pl. Informacja pojawiła się też na stronie OSiR Mokotów. Wówczas urzędnicy pisali o "podejrzeniach", czekali na wyniki badań wody. Te zostały opublikowane w czwartek.

Jak czytamy w dokumencie, woda "nie spełnia określonych w przepisach wymagań" oraz jest "nieprzydatna do kąpieli". W związku z tym, jak poinformował OSiR, kąpielisko pozostaje zamknięte do odwołania.

Czym są sinice?

Sinice, czyli cyjanobakterie, według taksonomii zaliczane są do bakterii. Opisanych zostało ponad 1500 gatunków tych organizmów. Występują nawet w trudnych ekosystemach, ponieważ mają dużą zdolność adaptacji. Znaleźć je można nie tylko w morzu czy jeziorze, ale również w glebie, na skałach, a nawet w gorących źródłach. Chociaż kojarzą się nam negatywnie, to jeżeli ich zagęszczenie nie jest zbyt duże, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych - produkują tlen.

Jak powstają siniceFundacja WWF Polska

Kiedy występują sinice?

Czynniki, które wpływają na pojawienie się sinicowych kożuchów, to

:- temperatura wody powyżej 16-20 st. C;

- dostępność soli biogenicznej;

- bezwietrzna pogoda;

- brak opadów;

- niewielkie mieszanie kolumny wody.

Autor:kz/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości