Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Warszawa jak Nowy Jork. Światło upamiętni ofiary

Warszawa

Kim Carpenter WikipediaSnopy światła nad Manhattanem

Dwa snopy światła przypomną w piątkowy wieczór o wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Odpalenie dwóch symbolicznych słupów świetlnych to jedna z form corocznego upamiętnienia przez nowojorczyków zamachu 11 września 2001 roku. Światła wyrastają z miejsca, gdzie stały kiedyś wieże World Trade Center.

W podobny sposób w Warszawie przypomniany zostanie wybuch powstania w żydowskim getcie. W piątek, punktualnie o godzinie 21.30 przed Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich zostaną włączone reflektory, które stworzą dwa snopy światła.

Miasto dwóch powstań

- Umieszczenie reflektorów przed dwoma muzeami przypomina, że Warszawa to miasto dwóch powstań. Chcemy, by pamięć o nich łączyła i budowała wspólną tożsamość warszawiaków – informuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

Instalację uruchomią powstaniec z getta i uczestnik Powstania Warszawskiego Szymon Ratajzer "Kazik" oraz uczestnik Powstania Warszawskiego Eugeniusz Tyrajski "Sęk" z pomocą harcerzy i wolontariuszy.

Relacje on-line z tego wydarzenia będzie można śledzić na facebookowych profilach obu muzeów.

SPRAWDŹ PROGRAM UROCZYSTOŚCI W ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE

Akt rozpaczy

Powstanie w getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Było aktem rozpaczy w ostatniej fazie likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. W chwili wybuchu powstania w getcie było ok. 70 tys. Żydów prawie 14 tys. z nich zginęło. Reszta została wywieziona do obozów zagłady.

Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 r. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

Pamięć o getcie
TVN 24

PAP/b/roody