Warszawa jak Mediolan i Sarajewo: powstanie Ogród Sprawiedliwych?

Warszawa

Tadeusz Mazowiecki, przewodniczący działającego w Polsce Komitetu Honorowego Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych chce, by w stolicy powstał Ogród Sprawiedliwych. - Upamiętniane byłyby tam czyny ludzi, którzy ratowali życie innych - zapowiedział.

Dzień ten obchodzony był po raz pierwszy 6 marca w różnych krajach. Ustanowiono go rezolucją z maja ubiegłego roku, przyjętą przez Parlament Europejski.

W związku ze środowymi obchodami, przedstawiciele działającego w Polsce Komitetu Honorowego spotkali się w Warszawie.

Wzór z Mediolanu

Inicjatorem ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych była fundacja GARIWO (Gardens of the Righteous Worldwide), mająca siedzibę w Mediolanie - przypomniano.

Komitet działający w Polsce ma na celu propagowanie idei oraz aktywne wspieranie obchodów święta w naszym kraju, a także podejmowanie działań prowadzących do utworzenia w polskiej stolicy Ogrodu Sprawiedliwych. Ogród ma być wzorowany na tych, które istnieją już m.in. w Mediolanie i Sarajewie.

- Celem jest upamiętnienie czynów osób, które dokonały nadzwyczajnego aktu sprawiedliwości, umożliwiającego życie innym - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Komitetu Tadeusz Mazowiecki. - Rozmawialiśmy o idei stworzenia ogrodu. Jest taki ogród w Mediolanie i chcemy, żeby powstał też w Warszawie - opowiadał o przebiegu środowej dyskusji.

Gdzie mógłby powstać?

Jak powiedział Mazowiecki, jest jeszcze za wcześnie na podawanie szczegółowych informacji na temat potencjalnej lokalizacji ogrodu czy terminu jego utworzenia.

PAP/lata//mz/roody