Najnowsze

Inskrypcje więźniów aresztu NKWD trafią na wystawę. Zabezpieczyli fragmenty muru i drewnianej ościeżnicy

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na ścianach dawnego aresztu NKWD na Pradze zachowały się inskrypcje

Na ścianach piwnicy dawnego aresztu śledczego NKWD na Pradze zachowały się inskrypcje wykonane przez osadzonych tam w latach 40. Polaków. Stołeczny konserwator zabytków przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej fragmenty muru oraz drewnianej ościeżnicy jednej z cel. Trafią one na wystawę "Czerwona mapa Pragi".

Areszt śledczy NKWD mieścił się w latach 1944-1945 w budynku przy ulicy 11 Listopada 66. W piwnicy odnaleziono napisy wykonane przez osadzonych - są to wydrapane bądź rysowane ołówkiem inicjały, pseudonimy i daty, które umieszczali na cegłach i drewnianej ościeżnicy jednej z cel.

Ratusz poinformował w czwartek o podarowaniu Instytutowi Pamięci Narodowej wyjętych z muru piwnicy cegieł oraz drewnianych elementów. "Podpisanie umowy przekazania reliktów odbyło się na początku kwietnia, wtedy też po raz pierwszy artefakty zostały zaprezentowane publicznie. Z chwilą podpisania umowy Instytut Pamięci Narodowej stał się pełnoprawnym nabywcą zabytków, zobowiązał się do zapewnienia im właściwych warunków przechowywania, eksponowania oraz prowadzenia działań edukacyjnych" - czytamy w komunikacie.

Zabytki trafiły do siedziby IPN przy ulicy Strzeleckiej, gdzie wzbogacą wystawę "Czerwona mapa Pragi". Zanim jednak dopełnią ekspozycje w Izbie Pamięci IPN, konieczne będzie wykonanie dodatkowych zabiegów konserwatorskich i ustalenie, w jakiej formie będą prezentowane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Stołeczny konserwator zabytków podpisał umowę z IPN Urząd m.st. Warszawy

Uratowali zabytkowe inskrypcje

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wyjaśnia, że budynek przy ulicy 11 Listopada jest wyłączony z użytkowania, a jego stan techniczny nie rokował szans na zachowanie zabytków w ich historycznym kontekście. O ich uratowanie i zapewnienie im ochrony zwróciło się do miasta Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu. "Całe przedsięwzięcie wiązało się więc z koniecznością sporządzenia wspomnianej dokumentacji konserwatorskiej i uzyskaniem pozwolenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niezbędne było również zawarcie porozumienia z następcami prawnymi byłych właścicieli nieruchomości, umożliwiającego wyjęcie inskrypcji ze ścian budynku" - podano.

Dokumentacja techniczno-konserwatorska i prace zabezpieczające sfinansowano ze środków BSKZ. W proces pozyskania inskrypcji od ścian budynku był również zaangażowany Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ.

Informowaliśmy też o przekazaniu Ośrodkowi Karta archiwum historyka i publicysty Dariusza Baliszewskiego:

Archiwa historyka Dariusza Baliszewskiego trafiły do ośrodka Karta
Archiwa historyka Dariusza Baliszewskiego trafiły do ośrodka KartaTVN24

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy

Pozostałe wiadomości