Najnowsze

Ponad 50 pacjentów w Szpitalu Narodowym. "Personel z Warszawy dyżuruje poza normalnym czasem pracy"

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
PAP
Tak wygląda wnętrze Szpitala Narodowego
Tak wygląda wnętrze Szpitala NarodowegoTVN24
wideo 2/7
TVN24Tak wygląda wnętrze Szpitala Narodowego

W tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym przebywało w sobotę 56 pacjentów. Przedstawiciele Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, którego filią jest covidowa placówka, podkreślają, że jej funkcjonowanie nie powoduje odpływu personelu medycznego z innych miejsc. Pracownicy pochodzący z Warszawy mają dyżurować w ramach dodatkowych godzin, poza normalnym czasem pracy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W sobotę Iwona Sołtys z CSK MSWiA przekazała, że obecnie w szpitalu tymczasowym przebywa 56 pacjentów. Wskazała, że większość z nich wymaga tlenoterapii oraz leczenia dożylnego, a lekarze oceniają stan większości jako stabilny. Jak dodała, czterech pacjentów wymaga intensywnej opieki anestezjologicznej i obecnie jest podłączonych pod tak zwany opti-flow, co oznacza, że ich oddychanie jest wspomagane tlenem.

"Ponownie przypominamy, że szpitale tymczasowe tworzy się w specyficznych warunkach sytuacji ekstremalnej, a z taką niewątpliwie mamy obecnie do czynienia. Rolą tego typu szpitali jest przyjmowanie pacjentów wtedy, gdy wyczerpią się możliwości szpitali tradycyjnych. Dzięki temu szpitale tymczasowe, w pełni doposażone, będą mogły zajmować się najciężej chorymi i tymi, których stan zdrowia gwałtownie się pogarsza" - informuje Sołtys w przesłanym PAP komunikacie.

"Ponownie apelujemy do szpitali stacjonarnych o kierowanie do Szpitala Narodowego pacjentów w stanie, w którym mogą oni zostać przyjęci do szpitala tymczasowego, tak aby zwalniały się miejsca dla osób w stanach ciężkich. Pacjenci w stanach kwalifikujących się do skierowania do szpitala tymczasowego są przyjmowani w Szpitalu Narodowym na bieżąco" - podkreśla Sołtys.

Zaznacza, że "zarządzanie liczbą kadry w Szpitalu Narodowym jest elastyczne i dostosowywane na bieżąco do potrzeb, a w tym momencie liczba kadry została odpowiednio zwiększona". "To najbardziej efektywny sposób zarządzania kadrą" - oceniła. Sołtys zapewniła, że "nie następuje drenaż personelu medycznego z innych szpitali". "Personel, który pochodzi z Warszawy, dyżuruje w Szpitalu Narodowym w ramach dodatkowych godzin, poza normalnym czasem pracy. Każda osoba z personelu medycznego wykorzystuje swoje wolne godziny na pracę w szpitalu tymczasowym" - wskazała.

Kto może zostać przyjęty, a kto nie?

W minionym tygodniu CSK MSWiA zaktualizował zasady przyjęć pacjentów do Szpitala Narodowego. Nowe zasady określają, że przyjmowani do nich będą chorzy wymagający hospitalizacji, którzy posiadają: dodatni wynik testu PCR lub Ag rekomendowanego przez MZ i GIS, RTG lub TK z ostatnich pięciu dni (przy czym dopuszcza się warunkowo przyjęcie pacjenta bez wyniku badania obrazowego klatki piersiowej na podstawie indywidualnej oceny kwalifikującego oraz uzgodnienie przyjęcia z koordynatorem szpitala tymczasowego).

Z kolei kryteria wykluczające z przyjęcia do szpitala tymczasowego to ostre i przewlekłe stany kliniczne i choroby współistniejące, wymagające postępowania specjalistycznego, interwencji zabiegowych i/lub diagnostycznych, wykraczających poza zakres działania szpitala tymczasowego; niestabilność krążeniowo-oddechowa uniemożliwiająca transport pacjenta, wymagająca intensywnego nadzoru lub gwałtownie postępująca niewydolność krążeniowo-oddechowa; aktywna, niekontrolowana, przewlekła choroba psychiczna i psychozy; stany upojenia alkoholowego, nadużycia substancji odurzających, zatrucia innymi substancjami; zaawansowane zespoły otępienne; współistniejące wybrane choroby zakaźne i patogeny alarmowe; nabyte i wrodzone zespoły obniżonej odporności.

Autor:kk/ran

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości