"Warszawa+" i tańsze bilety podmiejskie. Projekt zmian

ZTMZTM planuje zmiany

Zarząd Transportu Miejskiego chce wprowadzić bilety, które będą obowiązywały tylko w II strefie. Podróże na obrzeżach stolicy mają być tańsze. Okoliczne samorządy będą mogły również dopłacać do biletów dla swoich mieszkańców - podają media.

Chodzi o wprowadzenie biletów 30- i 90-dniowych tylko na II strefę.

- Projekty zmian w taryfie biletowej zostały przekazane do konsultacji do związków zawodowych. Czy wejdą w życie, to będzie zależało od wyniku głosowania na sesji Rady Warszawy – mówi tvnwarszawa.pl Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

"Atrakcyjna zachęta"

– Obecny kształt taryfy przewozowej nie proponuje atrakcyjnego rozwiązania dla grup pasażerów poruszających się jedynie w obrębie II strefy biletowej ZTM. Rozwiązanie to stanie się atrakcyjną zachętą do korzystania z transportu zbiorowego również przez mieszkańców gmin podwarszawskich, którzy dotychczas korzystali z innych środków transportu – przekonuje na łamach "Rynku Kolejowego" Wiesław Witek, dyrektor ZTM.

W efekcie bilet 30-dniowy imienny normalny ma kosztować 112 zł (dla porównania: teraz na I strefę kosztuje 110 zł, a na dwie – 210 zł);

90-dniowy imienny normalny – 282 zł (w I strefie – 280 zł, a na dwie – 536 zł).

Warszawa+

Ma być również wprowadzona tzw. opcja Warszawa+. Pozwoli gminom zawrzeć porozumienie z Warszawą, dzięki, któremu będą mogły dofinansowywać bilety długookresowe dla swoich mieszkańców.

- To była nasza inicjatywa - stwierdza w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" burmistrz Marek Janusz Werczyński. - Mieszkańcom, którzy płacą podatki w Markach, będziemy wydawali tańsze karty sieciowe ZTM na 30 lub 90 dni, oznakowane mareckim hologramem. Wiedząc, ile takich biletów sprzedano, dopłacimy Warszawie - tłumaczy.

Ze zmian mają skorzystać również dzieci i młodzież od 7 do 16 roku życia – do ulgowego przejazdu ma uprawniać jakikolwiek dokument ze zdjęciem i datą urodzenia. W projekcie zmian znalazł się również roczny bilet dla pracowników komunikacji miejskiej, który ma kosztować 100 zł - czytaj więcej.

NA RAZIE O TAŃSZE BILETY MOGĄ UBIEGAĆ SIĘ MIESZKAŃCY STOLICY. O KARCIE WARSZAWIAKA MÓWI DYREKTOR ZTM:

ran/mz

Wiesław Witek, dyrektor ZTM
Wiesław Witek, dyrektor ZTMTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości