Kilogramy heroiny ukryte w walizkach

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
mp/pm
Źródło:
PAP
Krajowa Administracja SkarbowaPonad 8 kg heroiny ukrytej w walizkach podróżnych

Celnicy zatrzymali na Lotnisku Chopina dwie kobiety, podejrzane o próbę przemytu w sumie 8,5 kilograma heroiny. Szacunkowa wartość narkotyków to ponad 1,7 miliona złotych. Kobietom grozi nawet 15 lat więzienia.

Według Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, heroinę przewoziły dwie podróżne - obywatelka Holandii i Wielkiej Brytanii. Przyleciały z Johannesburga do Warszawy odrębnymi rejsami. Jedna z kobiet przyleciała 3 października, druga - trzy dni później, czyli 6 października.

Podczas rozmowy z funkcjonariuszami nie potrafiły wyjaśnić celu pobytu w Republice Południowej Afryki, jak również wyboru powrotnej trasy do Holandii i Wielkiej Brytanii przez Warszawę, co wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy. W konsekwencji przeprowadzono kontrolę walizek.

Nienaturalnie gruby spód walizek

"Po otwarciu bagaży pełnych ubrań uwagę funkcjonariuszy zwróciła nienaturalna grubość spodu walizek. Pomiędzy ich ściankami w podwójnym dnie ukryte były po dwie paczki oklejone folią i taśmą, zawierające granulat koloru beżowego" - podała izba w komunikacie.

Badania potwierdziły, że w obu walizkach była heroina. Holenderka próbowała przemycić w podwójnym dnie walizki ponad 5 kilogramów heroiny, a obywatelka Wielkiej Brytanii miała w walizce ukryte blisko 3,5 kilograma narkotyków.

Od 3 do 15 lat więzienia

Jak wynika z komunikatu IAS, obie podróżne zostały zatrzymane. Po przesłuchaniu w prokuraturze sąd zastosował wobec obu kobiet tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.

Postępowanie w sprawie przemytu znacznych ilości narkotyków prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota. - Za przemyt takiej ilości narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat – powiedział Radosław Borowski, naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie.

Nie pierwszy raz

To kolejne w tym roku udaremnione próby przemytu heroiny na Lotnisku Chopina. W czerwcu mazowieccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali obywatela Grecji przewożącego blisko 6 kilogramów heroiny, miesiąc później ponad 5 kg heroiny ukryła w walizce obywatelka Hiszpanii.

Źródło: PAP

Autor:mp/pm

Źródło zdjęcia głównego: Krajowa Administracja Skarbowa