"Warszawa gorsza niż Pekin". Pobiegną w maskach

Warszawa

W maskach przebiegną prawie pięć kilometrów. W ten sposób chcą manifestować przeciwko wycince warszawskich drzew i braku strategii walki ze smogiem. - Chcemy uprawiać nasz ukochany sport w odpowiednich warunkach! - alarmują biegacze.

Manifestacja odbędzie się podczas charytatywnego Marszobiegu "Biegam, bo lubię POMAGAM", w przeddzień maratonu, czyli w sobotę 25 kwietnia. To inicjatywa Warszawskiego Alarmu Smogowego.

Walczą o czystsze powietrze

- W Warszawie coraz częściej utrzymuje się bardzo wysoki i niebezpieczny poziom zanieczyszczenia powietrza. Są takie dni, w których Warszawa może "poszczycić" się większą ilością smogu niż Pekin - napisali organizatorzy wydarzenia na jednym z portali społecznościowych. Do środy rano udział w evencie zadeklarowało 121 osób.

Jak dodają, "najbardziej zagrożone smogiem są osoby starsze, dzieci oraz biegacze, którzy często wyznaczają swoje trasy w okolicy ruchliwych dróg".

- Ten typ aktywności fizycznej staje się coraz bardziej powszechny i popularny, co więcej jest czynnie promowany przez władze Warszawy, czego dowodem są liczne imprezy biegowe. Niestety oprócz promocji, miasto zapomina o stworzeniu odpowiednich warunków dla biegaczy tak, aby efektem uprawiania sportu było długotrwałe zdrowie, a nie problemy spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Wynikiem biegania w mieście pokrytym smogiem może być: niewydolność układu oddechowego, astma czy choroby serca - dodają.

- W Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie ginie ok 40 tys. osób! Zachodnie miasta czynnie z tym walczą, niestety Warszawa należy do grona, w którym nikt tym problemem się nie zajmuje. Zamiast wprowadzać zachodnie standardy, ratusz woli sięgać po pomysły rodem z Azji Wschodniej - komentują.

W związku z tym apelują o to, aby wziąć udziału w biegu i założyć maseczkę przeciwpyłową. - Możesz wziąć również transparent. Biegnij z nami aby walczyć o czystsze powietrze, niezagrażające naszemu życiu i zdrowiu! - zachęcają.

O szkodliwych substancjach w warszawskim powietrzu pisaliśmy w zeszłym tygodniu

4,6-kilometrowa trasa

Uczestnicy spotkają się o 16.15 przy skrzyżowaniu ulic Miodowej i Senatorskiej.

Marszobieg rozpocznie się o 17.00 i prowadzić będzie 4,6-kilometrową trasą: przez pl. Zamkowy, ul. Karową i nitką ul. Wybrzeże Kościuszkowskie przy Centrum Nauki Kopernik.

su