Warszawa głosuje. Dziś II tura wyborów

Warszawa

TVN24Ruszyła druga tura wyborów

Głosowanie w II turze wyborów samorządowych będzie trwało od 7 do 21. Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza, która obejmuje nie tylko 890 gmin, w których odbywa się głosowanie, ale także m.in. media o zasięgu ogólnopolskim.

O przebiegu głosowania informujemy w relacji na tvn24.pl

Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

Wieczór wyborczy TVN24

Po zakończeniu głosowania, po godz. 21, stacje telewizyjne, w tym TVN24, podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Badanie będzie dotyczyło wyboru prezydentów miast w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.

Po policzeniu głosów protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne lub miejskie.

Tym razem bez problemów?

Jak poinformowało w piątek PKW, system informatyczny jest sprawny, dzięki czemu liczenie głosów powinno przebiegać bez zakłóceń. PKW ma nadzieję, że zbiorcze wyniki II tury wyborów będą podane w poniedziałek. Podczas liczenia głosów w pierwszej turze, która odbyła się 16 listopada, system informatyczny, mający wspomóc pracę komisji nie zadziałał prawidłowo. Awaria spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich.

PKW podjęła decyzję o zastosowaniu wyborczego systemu informatycznego także w II turze wyborów. W przypadku "niemożliwych do usunięcia" problemów komisje obwodowe i terytorialne mają niezwłocznie przystąpić do ręcznego sporządzania protokołów i innych czynności związanych z obliczaniem wyników głosowania - takie wytyczne dla komisji PKW przyjęła w środowej uchwale.

W obu turach wyborów samorządowych łącznie wyłonionych zostanie blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów.

PAP//ToL//rzw

Zdjęcie na stronie głównej: PAP/Jacek Turczyk