Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Oddasz stare żelazko, dostaniesz sadzonkę

Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
Urząd Miasta Warszawa Ekopoukładani – wymień elektroodpady na rośliny

Stołeczny ratusz zaprasza na akcję "Ekopoukładani". W sobotę warszawiacy mogą pozbyć się elektrośmieci, otrzymując w zamian sadzonkę. Na uczestników akcji czekają: aksamitki, petunie, begonie, szałwie i lobelie.

W ostatnią sobotę czerwca przy alei Wojska Polskiego 1 na Żoliborzu odbędzie się akcja "Ekopoukładani". W godzinach 10-15 warszawiacy mogą przynosić zalegające w ich domach elektrośmieci, a w zamian dostaną kwiaty. Jak przekazał ratusz, "na uczestników akcji czekają sadzonki - aksamitki, petunie, begonie, szałwie i lobelie".

Jeden kupon to jeden kwiatek

Za przyniesione elektryczne odpady mieszkańcy otrzymają kupony, które będzie można wymienić na wybraną sadzonkę. Każdy jeden kupon to jedna kwiatowa sadzonka. Zastosowany będzie przelicznik: mały sprzęt (np. blender, żelazko, zabawka na baterie) to jeden kupon; średni sprzęt (np. mikrofala, telewizor, odkurzacz) - dwa kupony; duży sprzęt (np. lodówka, pralka) - trzy kupony. W przypadku zużytych baterii za 20 sztuk jest jeden kupon, za 40 sztuk - dwa kupony, 60 sztuk - trzy kupony.

Jak zaznaczył ratusz, "kupony nie są przyznawane za kable i przewody elektryczne". Każdy uczestnik akcji może otrzymać maksymalnie siedem kuponów.

Gdzie można oddać elektrośmieci?

Co z tymi, którzy nie dotrą na akcję? Mieszkańcy Warszawy mogą bezpłatnie oddawać elektrośmieci w punktach zbierania – w każdej dzielnicy Warszawy w soboty w godzinach 10–14 w oznakowanych punktach ElektroEko. Adresy punktów dostępne są na stronie operatora.

Mogą też pozbyć się ich bezpośrednio z domów – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, zmywarek), ale przy tej okazji może być zabrany również mały sprzęt.

Szczegóły dostępne są na platformie Miejskiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Warszawa 19115, w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) przy ul. Zawodzie 1 (Wilanów) i Płytowej 1 (Białołęka), w Mobilnych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów – usługa dotyczy małych elektrośmieci.

Coraz więcej elektrośmieci19.04 | Stare zmywarki, czy pralki stanowią 60 proc. z 41,8 mln ton elektrośmieci, które ludzkość wytworzyła w 2014 roku - wynika z raportu Uniwersytetu ONZ. Wartość odpadów, ze względu na cenne surowce, to ponad 50 mld dolarów. TVN24 BiS

Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawa