Najnowsze

Fort Sokolnickiego wrócił do dzielnicy. Na otwarcie przygotowano atrakcje

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Urzędnicy planują zmiany w Forcie Sokolnickiego
Urzędnicy planują zmiany w Forcie Sokolnickiego Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plUrzędnicy planują zmiany w Forcie Sokolnickiego

Fort Sokolnickiego wrócił w ręce dzielnicy. Już w majówkę zostanie udostępniony mieszkańcom w ramach wydarzenia związanego z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja. Docelowo będzie funkcjonował jako filia Żoliborskiego Domu Kultury.

Dobiegła właśnie końca 10-letnia dzierżawa Fortu Sokolnickiego przez prywatną firmę. Żoliborski urząd dzielnicy poinformował, że przeprowadzono już procedurę odbioru nieruchomości w Parku Żeromskiego. Urzędnicy zdecydowali, że zabytkowy budynek będzie służył mieszkańcom jako filia Żoliborskiego Domu Kultury, który powołany został 14 października 2021 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Fort Sokolnickiego ma być miejscem spektakli i koncertów

Jak opisywaliśmy wcześniej na tvnwarszawa.pl, pomysł jest taki, że w budynku przy Śmiałej przejętym w 2020 roku od Veoli będzie mieściła się główna siedziba domu kultury i będą organizowane codzienne zajęcia, ale większe wydarzenia będą organizowane w historycznym forcie, wyremontowanym kilkanaście lat temu.

- Chcemy przywrócić Fort Sokolnickiego mieszkańcom, nie tylko Żoliborza, ale całej Warszawy. To miejsce powinno tętnić życiem. Oferować wydarzenia kulturalne i artystyczne. Angażować mieszkańców, oferować możliwości rozwijania zainteresowań, a następnie ich prezentacji na przykład w formie wystawy, koncertu czy spektaklu - mówi Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza, cytowany w komunikacie urzędu dzielnicy.

Obecnie prowadzony jest konkurs na dyrektora Żoliborskiego Domu Kultury. Jak opisują urzędnicy, jego zadaniem będzie wypracowanie - wraz z mieszkańcami - formuły funkcjonowania i oferty placówki, która w pełni wykorzysta potencjał i możliwości Fortu Sokolnickiego.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Forcie Sokolnickiego

Pierwszym wydarzeniem, na które urzędnicy zapraszają mieszkańców, będzie wspólne świętowanie 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W planach są między innymi występy zespołu Polski Łan oraz Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Narodowej.

Uczestnicy będą też mogli wziąć udział w warsztatach z tworzenia kart pamiątkowych i przypinek, prowadzonych przez pracowników żoliborskiej biblioteki publicznej.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości