Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Fort Bema wynajęty na prywatny festiwal. "Poprosimy dzielnicę o wyjaśnienia, sprawdzimy dokumenty"

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  ab/ran
  Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl Na trzy miesiące zamknęli Fort Bema

  Radni miasta chcą skontrolować decyzję władz Bemowa o wydzierżawieniu sporej części Fortu Bema pod festiwal światła.

  Wniosek w sprawie kontroli na czwartkowej sesji Rady Warszawy złożył radny Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży. Na konferencji prasowej przed rozpoczęciem obrad zwracał uwagę, że część Fortu Bema została przez urząd dzielnicy Bemowo wynajęta prywatnemu podmiotowi.

  Jak podkreślił, sprawa budzi wątpliwości, a wszyscy radni dzielnicowi - niezależnie od barw partyjnych – mówili na ten temat jednym głosem.

  Wątpliwości dotyczą umowy dzierżawy

  Podczas czwartkowych obrad radny podkreślał, że wątpliwości dotyczą między innymi umowy dzierżawy z firmą Progresja Music Zone, zawartej przez dwóch członków zarządów dzielnicy Bemowo z klubu "Wybieram Bemowo". Jak zaznaczył, została ona zawarta na kwotę "najniższą z możliwych".

  - Tu mamy do czynienia z wynajęciem pięknego, zabytkowego terenu, parkowo-fortowego na imprezę komercyjną prywatnego podmiotu. Łączny koszt umowy to jest około 90 tysięcy złotych. To ma być zyskiem dla dzielnicy Bemowo – powiedział Poboży.

  Zwrócił przy tym uwagę, że sami organizatorzy spodziewają się około stu tysięcy odwiedzających festiwal, a bilet ma kosztować średnio 30 złotych, co oznacza trzymilionowy przychód.

  Wniosek PiS radni poparli jednogłośnie. Po głosowaniu Poboży wyraził zadowolenie z podjęcia uchwały. - Sprawa budzi tak wiele wątpliwości, że jak najbardziej szczegółowe jej wyjaśnienie leży w interesie nas wszystkich – powiedział.

  "Sprawa ma charakter lokalny"

  Szef komisji rewizyjnej Maciej Wyszyński (Koalicja Obywatelska) zaznaczył, że poruszona przez radnego PiS sprawa ma charakter lokalny. - Zabieramy chleb komisji dzielnicowej. Tym powinna się zajmować komisja rewizyjna z Bemowa. To nie jest sprawa ogólnowarszawska, tylko stricte dzielnicowa – powiedział.

  - Jednak jeśli była już taka propozycja i radni z PiS stwierdzili, że są tam nieprawidłowości, generalnie zagłosowałem za – zaznaczył Wyszyński.

  Szef komisji zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu powołany zostanie zespół kontrolny. - Poprosimy dzielnicę o wyjaśnienia, sprawdzimy dokumenty - wskazał.

  Jak powiedział Wyszyński, burmistrz Bemowa zapowiedziała na sesji dzielnicy przeprowadzenie kontroli w tej sprawie. - W związku z tym myślę, że zaczekamy na kontrolę dzielnicy, zapoznamy się z jej wynikami i wtedy zaczniemy szerzej działać – dodał Wyszyński.

  "Dzielnica ma prawo wydzierżawić teren"

  Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, władze Bemowa wynajęły dużą część Fortu Bema. Od 30 listopada do lutego będzie tam trwał festiwal światła. Ze swojego parku mieszkańcy dzielnicy będą mogli korzystać, jeśli kupią bilet na imprezę.

  Jak stwierdziła rzeczniczka urzędu na Bemowie Małgorzata Kink, na dzień czy na trzy miesiące - dzielnica ma prawo wydzierżawić teren.

  - Urząd, za zgodą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wydzierżawił część Fortu Bema na okres od 8 listopada 2019 roku do 7 lutego 2020 roku z przeznaczeniem na organizację Chińskiego Festiwalu Światła. Z wnioskiem o wydzierżawienie terenu może wystąpić każdy podmiot - zaznaczyła rzeczniczka.

  PAP, tvnwarszawa

  ab/ran