Fontanna w Ogrodzie Saskim wciąż nie działa. Szukają przyczyn przechylenia

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Fontanna w Ogrodzie Saskim nie działa i czeka na naprawę
Fontanna w Ogrodzie Saskim nie działa i czeka na naprawę
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl Fontanna w Ogrodzie Saskim nie działa i czeka na naprawę

Fontanna w Ogrodzie Saskim jest wyłączona od września ubiegłego roku. Dopływ wody odcięto ze względu na przechylenie się jednego z elementów zabytku. Zarząd Zieleni wciąż nie podał terminu naprawienia usterki.

O problemach z fontanną w ogrodzie Saskim po raz pierwszy informowaliśmy pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Wówczas woda z kielicha wylewała się nierównomiernie. Zarząd Zieleni przeprowadził oględziny, po których stwierdził, że jeden z elementów jest przekrzywiony. Fontanna została wyłączona.

Fontanna wciąż wyłączona

Sposób prowadzenia prac naprawczych miał zostać omówiony z konserwatorem zabytków. Natomiast Zarząd Zieleni zapowiadał, że fontanna zostanie uruchomiona jeszcze jesienią. Tak się jednak nie stało. Wodotrysku nie uruchomiono również na wiosnę tego roku. Co się dzieje z symbolem Ogrodu Saskiego?

- Jesteśmy w trakcie wykonywania pomiarów wysokościowych kielicha fontanny. W drugim tygodniu czerwca planujemy omówić te wyniki ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków i specjalistami wykonującymi prace przy zabytkach - poinformowała Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. - Dopiero po tych konsultacjach podejmiemy decyzję dotyczącą dalszej eksploatacji i planowanych pracach przy fontannie - podkreśliła.

Historia fontanny

Wielka fontanna w Ogrodzie Saskim została zaprojektowana w przez Henryka Marconiego, jednego z najwybitniejszych architektów. Pochodził z Włoch, ale tworzył na ziemiach polskich. Konstrukcja fontanny była budowana w latach 1853-55. Jak czytamy na stronie Zarządu Zieleni, ten dwupoziomowy, najokazalszy parkowy wodotrysk – znajdujący się w centrum ogrodu – przyciąga odwiedzających o każdej porze. Został uruchomiony 4 czerwca 1855 roku w trakcie uroczystych obchodów otwarcia wodociągów miejskich w Warszawie.

Fontanna jest jedną z czterech zaprojektowanych przez Henryka Marconiego i jedyną ocalałą spośród uruchomionych wówczas wodotrysków zlokalizowanych na placu Teatralnym, przy Kolumnie Zygmunta i na Rynku Starego Miasta. W latach 2006-2007 fontanna została gruntownie odrestaurowana.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości