Od średniowiecza do covidu. 670 wydarzeń w ramach Festiwalu Nauki

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP
ShutterstockFestiwal Nauki w Warszawie rozpocznie się 16 września (zdj. ilustracyjne)

W piątek rozpoczyna się 26. Festiwal Nauki, w ramach którego zaplanowano ponad 670 różnych wydarzeń: debat, spotkań, wystaw, lekcji dla młodzieży. Tegoroczny festiwal poświęcony jest kwestiom energii, zdrowia oraz edukacji. Wydarzenie potrwa do 30 września.

Festiwalowe spotkania organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe. Od kilku lat w ramach festiwalu swoje spotkania przygotowuje ponad sto instytucji, co roku też nowe instytucje dołączają do grona organizatorów.

W sumie ponad 670 wydarzeń

Podczas tegorocznego Festiwalu Nauki odbędzie się 6 debat głównych, 9 wydarzeń specjalnych, 13 spotkań całodniowych, 100 spotkań klubowych (od poniedziałku do piątku), 29 "Wieczorów z nauką", 132 spotkania weekendowe oraz 26 wydarzeń dodatkowych, w tym 13 wystaw. Przygotowano również 22 spotkania dla dzieci, a także 336 lekcji dla młodzieży szkolnej.

Festiwal rozpocznie się w piątek 16 września o godz. 18 debatą główną, poświęconą szukaniu odpowiedzi na pytanie "Jakiej energii potrzebujemy?". Uczestnicy porozmawiają o tym, czy dostęp do źródeł energii jest jednym z najważniejszych problemów naszej cywilizacji? Czy powinniśmy postawić na połączenie fotowoltaiki, energetyki wiatrowej z energetyką jądrową?

Kolejne debaty główne festiwalu będą okazją do szukania odpowiedzi na pytania: Jak Covid zmienił świat? Czy średniowiecze było nowoczesne? Co oznacza nowoczesna edukacja?

Wstęp na imprezy jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Na niektóre spotkania – odpowiednio oznaczone w programie – obowiązują zapisy. Pełny kalendarz wydarzeń dostępny jest na stronie Festiwalu Nauki.

Pierwszy festiwal odbył się 25 lat temu

"Podczas spotkań festiwalowych prezentowane są dokonania nauki i wyzwania, które przed nią stoją. Pokazujemy rolę nauki we współczesnym świecie, użyteczność i piękno naukowych badań i ustaleń, oraz ich praktyczne skutki dla rozwoju gospodarczego i zmian społecznych. Szczególną uwagę zwracamy na dokonania polskich uczonych" - informują organizatorzy wydarzenia.

Festiwal Nauki w Warszawie jest najstarszym festiwalem nauki w Polsce. W 1996 r. fizyk i biolog molekularny prof. David Shugar odwiedził festiwal nauki w Edynburgu. Pomysł na festiwal tak mu się spodobał, że zaproponował zorganizowanie podobnego wydarzenia i w Polsce. Udało mu się przekonać do tej idei tyle osób, że już w 1997 r. udało się zorganizować pierwszy Festiwal Nauki w Warszawie.

Za przykładem warszawskiego festiwalu poszły inne miasta. Teraz w całej Polsce odbywa się regularnie kilkanaście innych festiwali naukowych.

Przeczytaj także: Babyclon - robot imitujący noworodka trafił do CNK. Sprawdzili na nim, jak działa efekt "doliny niesamowitości"

Reakcje na robota-noworodka z Centrum Nauki Kopernik
Reakcje na robota-noworodka z Centrum Nauki KopernikCentrum Nauki Kopernik

Autor:mg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości