Wirtualne oprowadzanie, zdalne warsztaty, dźwiękowe wspomnienia sportowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Co dzieci mają robić w ferie w domu? Piotr Stanisławski z portalu Crazy Nauka podpowiada
Co dzieci mają robić w ferie w domu? Piotr Stanisławski z portalu Crazy Nauka podpowiadaTVN24
wideo 2/4
Co dzieci mają robić w ferie w domu? Piotr Stanisławski z portalu Crazy Nauka podpowiadaTVN24

Ferie inne niż w ubiegłych latach, bo spędzane głównie w domu z powodu pandemicznych obostrzeń. Sposób na nudę proponują jednak warszawskie muzea. Wśród propozycji warsztaty online, gry, zabawy i filmy.

W tym roku ferie zimowe trwają w czasie obostrzeń i przebiegają w jednym terminie dla wszystkich województw. Ograniczenia w czasie pandemii oznaczają, że co najmniej do 17 stycznia zamknięte są obiekty sportowe, takie jak lodowiska, stoki czy pływalnie. Tak samo obiekty kultury: kina, teatry czy muzea.

Wiele odwiedzanych zwykle w czasie zimowej przerwy od szkoły obiektów znalazło na to sposób. W teatrach organizowane są spektakle online. Muzealne atrakcje również przeniosły się do internetu.

Sprawdź, co jeszcze można robić w Warszawie w czasie ferii 2021>>

Ferie w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ferie online organizuje razem z Fotoplastikonem Warszawskim Muzeum Powstania Warszawskiego. Są dwie propozycje. Pierwsza to warsztaty "Ferie z zimową krainą". Jak czytamy w zapowiedzi, Fotoplastikon "zabierze dzieci do artystycznego świata wyobraźni".

"Podczas warsztatów powiemy, jak wykonać w domu zimową krainę inspirowaną przygodami małego wilka. Dzień po dniu zainspirujemy najmłodszych do zrobienia makiety śniegowego świata oraz mieszkających w nim zwierząt" - zaznaczyło muzeum.

Ferie zimowe z Fotoplastikonem Warszawskim są organizowane dla dzieci w wieku 5-10 lat. Termin najbliższych warsztatów: od 11 do 15 stycznia o godzinie 10 na Facebooku Fotoplastikonu Warszawskiego.

Muzeum organizuje także grę "Warszawa wczoraj i dziś". To domowa wersja wcześniejszej akcji "Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty!". Jak wyjaśniło muzeum, "to pełna tajemnic i nieoczekiwanych historii gra w odkrywcę starych, pożółkłych fotografii i wspomnień".

Zadaniem uczestników jest wytropienie w swojej dzielnicy charakterystycznych miejsc, których stare zdjęcia udostępniono na stronie www.razdwatrzywarszawiak.pl i sfotografować obiekt czy ulicę. Zagadki dotyczą dzielnic stolicy i miejscowości wokół Warszawy. "Wystarczy wejść na stronę www.razdwatrzywarszawiak.pl Zdjęcia z opisami należy przesyłać na adres: 123warszawiak@1944.pl, najlepiej w formie prezentacji PP lub PDF. Dla najlepszych detektywów przygotowaliśmy niespodzianki" - zaznaczyli organizatorzy.

Filmy edukacyjne i spacery plenerowe

Z kolei Muzeum Niepodległości przygotowało cykl filmów edukacyjnych oraz spacerów plenerowych, które trwają od 4 stycznia.

Jak wyjaśniła Magdalena Kukawska z działu promocji, "zainteresowani będą mogli poznać liczne historie związane z oddziałami placówki: Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz główną siedzibą, Pałacem Przebendowskich/Radziwiłłów" - napisała.

W poniedziałek prezentacji wystawy stałej pt. "Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914–1921" w Muzeum Niepodległości dokonał Jan Engelgard.

Kolejne wydarzenia online w programie ferii: 12 stycznia o godz. godz. 10 audycja pt. "Jan Bytnar – bohater pokolenia" (prowadzenie Piotr Piegat).

Na 13 stycznia o godz. 10 zaplanowano program "Koziołek Matołek a Pawiak – przedmioty wykonywane przez więźniów" (prowadzenie Robert Hasselbusch), a 14 stycznia o godz. 10 audycję "W gestapowskim płaszczu bądź przez zwyżkę strażniczą – ucieczki z Pawiaka", którą poprowadzi Mariusz Wanarski. 16 stycznia o godz. 12 rozpoczną się warsztaty online pt. "Zrób własną kokardę narodową!", które poprowadzi dr Paweł Bezak.

Jak wyjaśniła Kukawska, MN zaplanowało również cykl imprez plenerowych z zachowaniem zasad obowiązujących w czasie pandemii. 13 stycznia o godz. 11 i 13 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędzie się z Michałem Cieślakiem spacer po wystawie plenerowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Zapisy pod nr tel. 839 23 83.

14 stycznia o godz. 12 Andrzej Kotecki poprowadzi spacer pt. "Śladami zamachu na Kutscherę" po Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Zapisy pod nr tel. 629 49 19.

15 stycznia o godz. 10 w Muzeum Więzienia Pawiak odbędzie się spacer tematyczny, który poprowadzi Joanna Gierczyńska. Zapisy pod nr tel. 831 92 89

Słuchowisko ze wspomnień mieszkańców Pragi

Sportową historię prawobrzeżnej Warszawy, ukazaną przez pryzmat nagranych wspomnień mieszkańców i oryginalnych radiowych sprawozdań z zawodów można poznać dzięki słuchowisku dokumentalnemu przygotowanemu przez Muzeum Warszawskiej Pragi i Archiwum Polskiego Radia.

W słuchowisku znalazły się materiały Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi. - Czyli wspomnienia, które nagrywamy od 2008 roku., we fragmentach związanych właśnie ze sportem. Wykorzystujemy także audycje z Archiwum Polskiego Radia, ponieważ jest tam wiele zapisów reporterskich na żywo z różnych wydarzeń sportowych odbywających się na Pradze – kiedyś na Stadionie Dziesięciolecia czy obecnie na Stadionie Narodowym. Mamy też wspomnienia ludzi na temat tych wydarzeń, które Polskie Radio nagrywało. I takie ich zestawienie dało moim zdaniem ciekawy efekt - opowiada autorka scenariusza i reżyserka słuchowiska Anna Mizikowska.

Najstarsze wydarzenie, o którym wspomina słuchowisko, dotyczy 1916 roku i welodromu na Pradze. - Materiał zamyka zaś mecz otwarcia EURO 2012 Polska-Grecja na Stadionie Narodowym. Opowiadamy sporo o Wyścigu Pokoju. Usłyszymy owacje i huk stadionu, kiedy wjeżdżał Ryszard Szurkowski i zachwyt reportera na zawodach lekkoatletycznych na Stadionie Dziesięciolecia. Mówimy o najważniejszych wydarzeniach związanych z piłką nożną na Pradze, o sporcie podczas okupacji i tuż po wojnie. Jest cudowne wspomnienie o pierwszym meczu między Okęciem a Polonią rozgrywanym w Parku Skaryszewskim, na który zawodnicy z trudnością docierali przez Wisłę – relacjonuje Mizikowska.

- Mamy wspaniałych sprawozdawców sportowych, o których warto pamiętać m.in. Bohdana Tomaszewskiego czy Tomasza Zimocha. Ich głosy zarejestrowane na "pełnych emocjach", na żywo wnoszą wyjątkową atmosferę, dzięki której można się poczuć uczestnikiem tamtych wydarzeń. Myślę, że to jest wartość dodana tych materiałów. Mówimy także o ostatnim meczu kadry narodowej rozegranym na Stadionie Dziesięciolecia w 1983 roku. Opowiadamy jak Stadion Narodowy został oddany do użytku i przypominamy jak brzmiał pierwszy mecz na nim podczas EURO 2012 - dodaje reżyserka. I zaznacza, że podcasty będą pojawiać się przez najbliższe miesiące.

Ferie u króla Maciusia

Swoją działalność do internetu przeniosło także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Na Facebooku zapowiada nadchodzące spotkania online, webinary czy nawet konkursy.

W soboty i niedziele muzeum organizuje cykl "U króla Maciusia". To warsztaty rodzinne, w których - jak wymienia muzeum - można znaleźć: m.in.: spotkania wokół wystawy "Tu Muranów", seanse filmowe w ramach partnerskiego "Festiwalu Kino Dzieci" czy rodzinne warsztaty kulinarne online w czasie "Festiwalu Żydowskiego Jedzenia TISZ" i rodzinnej Chanuki. Organizowane są także warsztaty stolarskie, rysowanie w 3D oraz zajęcia muzyczne.

W czasie ferii również zaplanowano ciekawe aktywności - od poniedziałku do piątku o godz. 12 w grupie facebookowej U króla Maciusia w Muzeum POLIN organizowane jest wspólne oglądanie filmów online.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Polin

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl