Wirtualne oprowadzanie, zdalne warsztaty, dźwiękowe wspomnienia sportowe

Najnowsze

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Co dzieci mają robić w ferie w domu? Piotr Stanisławski z portalu Crazy Nauka podpowiadaTVN24
wideo 2/4
TVN24Co dzieci mają robić w ferie w domu? Piotr Stanisławski z portalu Crazy Nauka podpowiada

Ferie inne niż w ubiegłych latach, bo spędzane głównie w domu z powodu pandemicznych obostrzeń. Sposób na nudę proponują jednak warszawskie muzea. Wśród propozycji warsztaty online, gry, zabawy i filmy.

W tym roku ferie zimowe trwają w czasie obostrzeń i przebiegają w jednym terminie dla wszystkich województw. Ograniczenia w czasie pandemii oznaczają, że co najmniej do 17 stycznia zamknięte są obiekty sportowe, takie jak lodowiska, stoki czy pływalnie. Tak samo obiekty kultury: kina, teatry czy muzea.

Wiele odwiedzanych zwykle w czasie zimowej przerwy od szkoły obiektów znalazło na to sposób. W teatrach organizowane są spektakle online. Muzealne atrakcje również przeniosły się do internetu.

Sprawdź, co jeszcze można robić w Warszawie w czasie ferii 2021>>

Ferie w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ferie online organizuje razem z Fotoplastikonem Warszawskim Muzeum Powstania Warszawskiego. Są dwie propozycje. Pierwsza to warsztaty "Ferie z zimową krainą". Jak czytamy w zapowiedzi, Fotoplastikon "zabierze dzieci do artystycznego świata wyobraźni".

"Podczas warsztatów powiemy, jak wykonać w domu zimową krainę inspirowaną przygodami małego wilka. Dzień po dniu zainspirujemy najmłodszych do zrobienia makiety śniegowego świata oraz mieszkających w nim zwierząt" - zaznaczyło muzeum.

Ferie zimowe z Fotoplastikonem Warszawskim są organizowane dla dzieci w wieku 5-10 lat. Termin najbliższych warsztatów: od 11 do 15 stycznia o godzinie 10 na Facebooku Fotoplastikonu Warszawskiego.

Muzeum organizuje także grę "Warszawa wczoraj i dziś". To domowa wersja wcześniejszej akcji "Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty!". Jak wyjaśniło muzeum, "to pełna tajemnic i nieoczekiwanych historii gra w odkrywcę starych, pożółkłych fotografii i wspomnień".

Zadaniem uczestników jest wytropienie w swojej dzielnicy charakterystycznych miejsc, których stare zdjęcia udostępniono na stronie www.razdwatrzywarszawiak.pl i sfotografować obiekt czy ulicę. Zagadki dotyczą dzielnic stolicy i miejscowości wokół Warszawy. "Wystarczy wejść na stronę www.razdwatrzywarszawiak.pl Zdjęcia z opisami należy przesyłać na adres: 123warszawiak@1944.pl, najlepiej w formie prezentacji PP lub PDF. Dla najlepszych detektywów przygotowaliśmy niespodzianki" - zaznaczyli organizatorzy.

Filmy edukacyjne i spacery plenerowe

Z kolei Muzeum Niepodległości przygotowało cykl filmów edukacyjnych oraz spacerów plenerowych, które trwają od 4 stycznia.

Jak wyjaśniła Magdalena Kukawska z działu promocji, "zainteresowani będą mogli poznać liczne historie związane z oddziałami placówki: Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz główną siedzibą, Pałacem Przebendowskich/Radziwiłłów" - napisała.

W poniedziałek prezentacji wystawy stałej pt. "Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914–1921" w Muzeum Niepodległości dokonał Jan Engelgard.

Kolejne wydarzenia online w programie ferii: 12 stycznia o godz. godz. 10 audycja pt. "Jan Bytnar – bohater pokolenia" (prowadzenie Piotr Piegat).

Na 13 stycznia o godz. 10 zaplanowano program "Koziołek Matołek a Pawiak – przedmioty wykonywane przez więźniów" (prowadzenie Robert Hasselbusch), a 14 stycznia o godz. 10 audycję "W gestapowskim płaszczu bądź przez zwyżkę strażniczą – ucieczki z Pawiaka", którą poprowadzi Mariusz Wanarski. 16 stycznia o godz. 12 rozpoczną się warsztaty online pt. "Zrób własną kokardę narodową!", które poprowadzi dr Paweł Bezak.

Jak wyjaśniła Kukawska, MN zaplanowało również cykl imprez plenerowych z zachowaniem zasad obowiązujących w czasie pandemii. 13 stycznia o godz. 11 i 13 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędzie się z Michałem Cieślakiem spacer po wystawie plenerowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Zapisy pod nr tel. 839 23 83.

14 stycznia o godz. 12 Andrzej Kotecki poprowadzi spacer pt. "Śladami zamachu na Kutscherę" po Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Zapisy pod nr tel. 629 49 19.

15 stycznia o godz. 10 w Muzeum Więzienia Pawiak odbędzie się spacer tematyczny, który poprowadzi Joanna Gierczyńska. Zapisy pod nr tel. 831 92 89

Słuchowisko ze wspomnień mieszkańców Pragi

Sportową historię prawobrzeżnej Warszawy, ukazaną przez pryzmat nagranych wspomnień mieszkańców i oryginalnych radiowych sprawozdań z zawodów można poznać dzięki słuchowisku dokumentalnemu przygotowanemu przez Muzeum Warszawskiej Pragi i Archiwum Polskiego Radia.

W słuchowisku znalazły się materiały Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi. - Czyli wspomnienia, które nagrywamy od 2008 roku., we fragmentach związanych właśnie ze sportem. Wykorzystujemy także audycje z Archiwum Polskiego Radia, ponieważ jest tam wiele zapisów reporterskich na żywo z różnych wydarzeń sportowych odbywających się na Pradze – kiedyś na Stadionie Dziesięciolecia czy obecnie na Stadionie Narodowym. Mamy też wspomnienia ludzi na temat tych wydarzeń, które Polskie Radio nagrywało. I takie ich zestawienie dało moim zdaniem ciekawy efekt - opowiada autorka scenariusza i reżyserka słuchowiska Anna Mizikowska.

Najstarsze wydarzenie, o którym wspomina słuchowisko, dotyczy 1916 roku i welodromu na Pradze. - Materiał zamyka zaś mecz otwarcia EURO 2012 Polska-Grecja na Stadionie Narodowym. Opowiadamy sporo o Wyścigu Pokoju. Usłyszymy owacje i huk stadionu, kiedy wjeżdżał Ryszard Szurkowski i zachwyt reportera na zawodach lekkoatletycznych na Stadionie Dziesięciolecia. Mówimy o najważniejszych wydarzeniach związanych z piłką nożną na Pradze, o sporcie podczas okupacji i tuż po wojnie. Jest cudowne wspomnienie o pierwszym meczu między Okęciem a Polonią rozgrywanym w Parku Skaryszewskim, na który zawodnicy z trudnością docierali przez Wisłę – relacjonuje Mizikowska.

- Mamy wspaniałych sprawozdawców sportowych, o których warto pamiętać m.in. Bohdana Tomaszewskiego czy Tomasza Zimocha. Ich głosy zarejestrowane na "pełnych emocjach", na żywo wnoszą wyjątkową atmosferę, dzięki której można się poczuć uczestnikiem tamtych wydarzeń. Myślę, że to jest wartość dodana tych materiałów. Mówimy także o ostatnim meczu kadry narodowej rozegranym na Stadionie Dziesięciolecia w 1983 roku. Opowiadamy jak Stadion Narodowy został oddany do użytku i przypominamy jak brzmiał pierwszy mecz na nim podczas EURO 2012 - dodaje reżyserka. I zaznacza, że podcasty będą pojawiać się przez najbliższe miesiące.

Ferie u króla Maciusia

Swoją działalność do internetu przeniosło także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Na Facebooku zapowiada nadchodzące spotkania online, webinary czy nawet konkursy.

W soboty i niedziele muzeum organizuje cykl "U króla Maciusia". To warsztaty rodzinne, w których - jak wymienia muzeum - można znaleźć: m.in.: spotkania wokół wystawy "Tu Muranów", seanse filmowe w ramach partnerskiego "Festiwalu Kino Dzieci" czy rodzinne warsztaty kulinarne online w czasie "Festiwalu Żydowskiego Jedzenia TISZ" i rodzinnej Chanuki. Organizowane są także warsztaty stolarskie, rysowanie w 3D oraz zajęcia muzyczne.

W czasie ferii również zaplanowano ciekawe aktywności - od poniedziałku do piątku o godz. 12 w grupie facebookowej U króla Maciusia w Muzeum POLIN organizowane jest wspólne oglądanie filmów online.

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Polin