Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Po aferze korupcyjnej we Włochach "wuzetki" będą publikowane w internecie

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
ab/b
Źródło:
PAP
Hiuppo / Wikimmedia Commonc (CC BY 3.0)Urząd dzielnicy Włochy

Od 10 grudnia w warszawskich dzielnicach rządzonych przez Koalicję Obywatelską, obowiązywać będą nowe procedury i regulacje antykorupcyjne - poinformował burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. Decyzje o warunkach zabudowy (tak zwane wuzetki) mają być publikowane na internetowych stronach urzędów dzielnic.

Jak powiedział Michał Szweycer z biura prasowego urzędu dzielnicy Praga Południe, wszyscy burmistrzowie należący do Koalicji Obywatelskiej podjęli decyzję, że wprowadzają te rozwiązania. - A jednocześnie we wszystkich radach dzielnic, gdzie Koalicja Obywatelska rządzi w koalicji, też będzie namawiać burmistrzów do wprowadzenia tych rozwiązań - dodał. Koalicja KO z innymi ugrupowaniami rządzi między innymi na Pradze Północ i Targówku.

W przekazanym we wtorek komunikacie, burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski poinformował, że decyzją władz stołecznej PO, w porozumieniu z burmistrzami dzielnic, od 10 grudnia w stołecznych dzielnicach rządzonych przez Koalicję Obywatelską obowiązywać będą nowe regulacje i procedury antykorupcyjne.

Przewodniczący warszawskiej Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński podkreślił, że dzięki temu zwiększona zostanie publiczna kontrola nad postępowaniami prowadzonymi w stołecznych urzędach. - Nie ma naszej zgody na jakiekolwiek przejawy korupcji – podkreślił.

"Wuzetki" w internecie

Pakiet nowych procedur i regulacji obejmuje publikację w internecie: wydawanych decyzji o warunkach zabudowy, wydawanych pozwoleń na budowę, umów podpisywanych z art. 16 "Ustawy o drogach publicznych", informacji o wnioskach o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, informacji o zgłoszeniach robót budowlanych, informacji o wnioskach o pozwolenie na budowę, a także informacji o wnioskach o wydanie warunków zabudowy. Będą one publikowane na stronach internetowych urzędów dzielnic.

Burmistrz Pragi Południe oraz przewodniczący Konwentu Burmistrzów m.st. Warszawy Tomasz Kucharski poinformowali, że informacje sukcesywnie będą uzupełniane o dokumenty dotyczące prowadzonych postępowań od początku bieżącej kadencji samorządu, a także te, co do których pojawiać się będą wnioski o dostęp do informacji publicznej.

Zespół kontrolny

Dyskusja na temat procesu wydawania tak zwanych wuzetek (warunków zabudowy) była pokłosiem zatrzymania przez CBA dwóch osób podejrzanych o udział w korupcji, z których jedną był ówczesny burmistrz Włoch Artur W. Według CBA Artur W. w zamian za łapówki miał wydawać korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne.

Na początku listopada warszawscy radni zdecydowali, że komisja rewizyjna skontroluje procedury i systemy antykorupcyjne w Warszawie, a także działania związane m.in. z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy przez odwołanego już burmistrza. W efekcie powołano zespół kontrolny, w którego skład weszło trzech radnych KO i dwóch radnych PiS.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o odwołaniu burmistrza Włoch:

Sesja rady dzielnicy Włochy. Artur W. odwołany

Radni Włoch jednomyślni w sprawie odwołania Artura W. ze stanowiska burmistrzaTVN24
wideo 2/3

Źródło: PAP

ab/b