Celnicy sprawdzili paczkę z "prezentem". W środku były dwa egzotyczne pająki

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
Celnicy znaleźli dwa ptaszniki z paczce z Holandii

Podczas kontroli przesyłek pocztowych celnicy odnaleźli dwa egzotyczne pająki. Nadawca zadeklarował przesyłkę z ptasznikami jako prezent. Oba trafiły do warszawskiego zoo.

Kontrolę przesyłek prowadzili funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego. W jednej z paczek nadanej w Holandii miał być prezent. Nie dołączono do niej żadnych dokumentów. Po jej rozpakowaniu okazało się, że w pojemnikach znajdują się dwa egzotyczne jadowite pająki.

Żeby stwierdzić co to za gatunek, pająki zostały przewiezione do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. "Specjaliści z insektarium wraz z koordynatorem ds. CITES mazowieckiej izby ustalili, że pająki należą do rodziny ptasznikowatych i pochodzą z Ameryki Południowej" - przekazali celnicy w komunikacie.

Jeden z pająków to samiczka ptasznika czerwonokolanowego i znajduje się pod ochroną CITES. Drugi to kolorowy samiec - Pamphobeteus platyomma.

"Nowi mieszkańcy obecnie mieszkają na zapleczu pod troskliwym okiem Opiekunów Wiwarium Warszawskiego ZOO, a nadawcę przesyłki czekają konsekwencje złamania prawa" - poinformował stołeczny ogród zoologiczny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Oba ptaszniki to gatunki słabo jadowite

Brak dokumentów poświadczających legalne pochodzenie okazów CITES zagrożone jest karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Wiele znalezionych przez KAS okazów objętych jest konwencją waszyngtońską CITES o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Celem konwencji jest między innymi ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi.

Ptasznik czerwonokolanowy to zdecydowanie jeden z najładniejszych pająków. W naturze występuje w Meksyku. Jest to gatunek bardzo łagodny. Pająk ma czarną tarczkę grzbietową, na której widnieje perłowa obwódka. Odwłok ptasznika jest czarny i pokryty dłuższymi perłowymi włoskami. Na odnóżach widnieją pomarańczowe plamki, a na końcu każdej nogi ptasznika czerwonokolanowego znajdują się małe haczyki, które umożliwiają mu wspinanie się po gładkich powierzchniach. Ośmioro oczu pozwala na jednoczesne patrzenie do przodu i do tyłu. Jednak wzrok ma słaby. Jad ptasznika czerwonokolanowego porównywalny jest w swym działaniu do jadu pszczoły, tak więc nie jest groźny dla człowieka.

Pamphobeteus platyomma to duży gatunek ptasznika. Gatunek słabo jadowity, jednak potrafi boleśnie ukąsić ze względu na wielkość kłów jadowych. W naturze zasiedla leśne obszary o dość wysokiej względnej wilgotności i temperaturach które często spadają poniżej 20 stopni Celsjusza..

Obydwa pająki są często hodowane w domowych terrariach.

Informowaliśmy też o myszojeleniach w stołecznym zoo:

Nowy myszojeleń w stołecznym zoo
Nowy myszojeleń w stołecznym zooWarszawskie zoo, Zoo Łódź

Autor:kk/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Pozostałe wiadomości