Dwa akty oskarżenia przeciwko liderce Strajku Kobiet. Za błyskawicę na kościele i oblanie farbą policjanta

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
Trzech demonstrantów sforsowało ogrodzenie siedziby TK
Trzech demonstrantów sforsowało ogrodzenie siedziby TKTVN24
wideo 2/2
TVN24Trzech demonstrantów sforsowało ogrodzenie siedziby TK

Prokuratura oskarża Klementynę S., jedną z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, o zniszczenie elewacji zabytkowego kościoła przy placu Trzech Krzyży oraz oblanie farbą policjanta i wtargnięcie na teren Trybunału Konstytucyjnego. Do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście zostały skierowane dwa akty oskarżenia.

Klementyna S. miała status podejrzanej w dwóch postępowaniach prowadzonych przez śródmiejską prokuraturę rejonową. Oba zostały zakończone w ostatnich dniach września, skierowaniem do sądu aktów oskarżenia. Pierwszy dotyczy sytuacji z protestu przed Trybunałem Konstytucyjnym przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, który odbył się 28 stycznia 2021 roku. - Klementynie S. zarzuca się, że w Warszawie przy alei Szucha naruszyła nietykalność cielesną funkcjonariusza policji poprzez ochlapanie munduru czerwoną farbą - informuje prokurator Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z ustaleń śledczych wynika, że w wyniku działania S. "umundurowanie funkcjonariusza stało się niezdatne do użytku".

W połowie września S. twierdziła, że kluczowy dowód w jej sprawie uległ zniszczeniu. "Zostałam oskarżona o naruszenie nietykalności policjanta poprzez poplamienie munduru. Mój prawnik poprosił o dowód w postaci munduru. Prośbę oddalono, ponieważ mundur został zniszczony" - napisała wówczas na Twitterze. Do jej wpisu odniósł się Bartosz Lewandowski, prawnik reprezentujący poszkodowanego policjanta. Mecenas utrzymywał, że "wbrew zarzutom mundur został szczegółowo sfotografowany i poddany oględzinom".

Liderka OSK jest również oskarżona o to, że tego samego dnia "wdarła się do ogrodzonego terenu należącego do siedziby Trybunału Konstytucyjnego". Tym samym aktem oskarżenia objęto także Przemysława S. oraz Łukasza S., którzy mieli wspólnie z Klementyną S. wejść na teren TK.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Policja utworzyła kordon przed siedzibą TK - zdjęcie z 28 stycznia 2021 r.Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Odpowie za błyskawicę na elewacji kościoła

Drugi akt oskarżenia dotyczy sytuacji z placu Trzech Krzyży. - W odrębnym postępowaniu Klementynie S. przedstawiono zarzut uszkodzenia zabytku poprzez namalowanie czerwonego pioruna na elewacji kościoła pod wezwaniem świętego Aleksandra przy placu Trzech Krzyży w Warszawie. Kościół ten jest wpisany do rejestru zabytków od lipca 1965 roku - podała prokurator Skrzyniarz.

Zgodnie z artykułem 108. ustawy o ochronie zabytków, osobie, która niszczy lub uszkadza zabytek, grozi od pół roku do ośmiu lat więzienia.

Fala protestów po zaostrzeniu prawa aborcyjnego

Od 22 października ubiegłego roku w całym kraju odbywały się protesty, będące sprzeciwem wobec zaostrzenia przepisów aborcyjnych w wyniku decyzji Trybunału Konstytucyjnego, kierowanego przez Julię Przyłębską. Opozycja i wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK został obsadzony nieprawidłowo, zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.

TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Autor:kk/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości