Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Ratusz poinformował, że w najbliższą sobotę zostaną wymienione rozjazdy na pętli tramwajowej Kawęczyńska-Bazylika. Ponadto w weekend kontynuowane będą prace na ul. Posag 7 Panien, a w poniedziałek rozpocznie się remont ul. Kobiałka na Białołęce.

Dronem przetransportowali próbki do badań między szpitalami

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Dron przewiózł próbki do badań w kierunku koronawirusa

Próbki do testów na obecność koronawirusa po raz pierwszy w Polsce zostały przetransportowane dronem. Lot został zrealizowany w środę na trasie między szpitalami przy Wołoskiej i przy Banacha.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Lot drona transportowego między szpitalem MSWiA przy Wołoskiej a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy Banacha był możliwy dzięki wykorzystaniu technicznych rozwiązań PAŻP - odbiorników ADSB zintegrowanych z systemem do koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych PansaUTM.

- Dzisiejszy lot transportowy potwierdził funkcjonalność systemu PansaUTM, który umożliwia zarządzanie lotami dronów w polskiej przestrzeni powietrznej oraz ich bezpieczną separację od konwencjonalnego ruchu lotniczego - powiedział prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego, środowy lot ma świadczyć o gotowości "do realizacji nowatorskiej usługi transportu dronami w miastach oraz pomiędzy miastami".

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Analizowali otoczenie, wytyczyli trasę

Przelot przygotowany został we współpracy specjalistów Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Wykonanie takiej operacji w mieście wymagało przygotowania trasy lotu i analizy terenu otoczenia.

- Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Jesteśmy przygotowani technologicznie i legislacyjnie do bezpiecznych i zaawansowanych operacji lotniczych. Dzięki temu możemy zaprząc drony do walki z epidemią koronawirusa - powiedział cytowany w komunikacie ULC jego prezes Piotr Samson.

Zobacz, jak wyglądało lądowanie na Okęciu samolotu Antonow An-255 Mrija, który przywiózł do Polski sprzęt ochronny:

Samolot An-225 wylądował na Lotnisku Chopina

W Warszawie wylądował jeden z największych samolotów świata An-225TVN24
wideo 2/3

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Tagi:
Raporty: