Warszawa dla Ukrainy. Zbiórki, pomoc prawna i pikiety

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plWarszawiacy solidaryzują się z Ukrainą

W całej Polsce trwają akcje poparcia i zbiórki pieniędzy oraz leków na rzecz protestujących na Ukrainie. W piątek w Warszawie powstanie Centrum Informacji dla Obywateli Ukrainy. Warszawiacy spontanicznie przynoszą kwiaty i znicze przed ambasadę. Zbierane są też pieniądze. Szykuje się maraton pisania listów.

Centrum Informacji dla Obywateli Ukrainy usytuowane w centrum miasta, według informacji PAP - przy ulicy Nowy Świat, gdzie wcześniej mieściła się siedziba "Krytyki Politycznej", będzie czynne przez cały dzień.

- Ukraińcy będą mogli uzyskać tam pomoc prawną, a także informacje o pomocy rzeczowej i psychologicznej - powiedziała wicerzecznik ratusza Agnieszka Kłąb.

Jest to wspólna inicjatywa stołecznego ratusza, wojewody mazowieckiego i organizacji pozarządowych, działających na rzecz Ukrainy.

W NIEDZIELĘ MARSZ DLA UKRAINY: CZYTAJ WIĘCEJ.

Dla dziennikarzy na Ukrainie

Organizacje zrzeszające dziennikarzy i reporterów apelują o pomoc dla dziennikarzy i wolnych mediów na Ukrainie. Press Club Polska i Fundacja Reporterów – Centrum Wspierania Dziennikarstwa w Europie Wschodniej rozpoczęły zbiórkę pieniędzy na pomoc niezależnym dziennikarzom i wolnym mediom na Ukrainie.

Chodzi zarówno o pomoc medyczną, jak i prawną. Wpłaty można kierować na konto Fundacji Press Club.

Maraton pisania listów

Do sobotniej akcji pisania listów w obronie aktywistów, demonstrantów z Euromajdanu przygotowuje się Amnesty International. Sobotnia akcja "Solidarni z Ukrainą - maraton pisania listów" odbędzie się w klubokawiarni Państwomiasto przy ul. Generała Andersa 29 w Warszawie, w godzinach od 10 do 19. Na stronie Amnesty jest też petycja do prezydenta Wiktora Janukowycza, którą można podpisać.

Początkowo w klubokawiarni Państwomiasto zbierane były leki dla Ukraińców. Jak informują organizatorzy na jednym z portali społecznościowych, "ze względu na niezwykle trudną sytuację na Ukrainie jesteśmy zmuszeni przerwać zbiórkę leków. - Jest olbrzymi problem z przekazaniem środków medycznych przez granicę, więc na chwilę obecną prosimy Państwa o nieprzekazywanie środków medycznych do wyznaczonych punktów" - napisali.

Pomagają fundacje i Caritas

W Kijowie przebywają m.in. wolontariusze z Fundacji "Otwarty Dialog". Organizacja prowadzi zbiórkę publiczną m.in. na funkcjonowanie misji obserwacyjnej na Majdanie i w innych rejonach Ukrainy oraz na leki dla rannych.

Pieniądze dla protestujących na Ukrainie zbiera także Fundacja "Edukacja dla Demokracji". Zebrane środki będą przekazywane na pomoc osobom represjonowanym i rannym w czasie demonstracji.

Także Caritas Polska zwróciła się z apelem o pomoc dla Ukrainy. Caritas zbiera fundusze na zakup leków i żywności. Jak poinformował ks. Marcin Brzeziński, Caritas Polska przekazała w czwartek Caritas Spes we Lwowie 50 tys. zł na zakup niezbędnych leków.

W Warszawie datki można też wpłacać do skarbonki w cerkwi greckokatolickiej oo. Bazylianów przy ul. Miodowej 16.

Fundacja Ocalenie zajmująca się m.in. pomocą uchodźcom poinformowała w czwartek, że Ukraińcy potrzebujący bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, czy - jak to ujęto - "wsparcia w odnalezieniu się w Polsce", mogą się zgłaszać m.in. do biura fundacji w Warszawie - ul. Koszykowa 24 lokal 1; tel. (+48) 22 828 04 50.

Obywatele Ukrainy mogą też uzyskać pomoc prawną w Stowarzyszeniu Integracji Prawnej. Organizacja zwraca m.in. uwagę na sytuację obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, boją się wrócić na Ukrainę, a lada dzień kończy im się wiza. Prawnicy SIP rekomendują im składanie wniosków o przedłużenie wizy w Polsce (tą procedurą zajmują się urzędy wojewódzkie). - Takie rozwiązanie jest możliwe w wyjątkowych sytuacjach, a do takich z pewnością można zaliczyć eskalację konfliktu - dodaje SIP.

Adwokaci deklarują pomoc

Jak poinformowała adw. Joanna Parafianowicz z zespołu ds. Komunikacji Społecznej, Wizerunku i Działalności Pro Bono Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, pomoc Ukraińcom deklarują warszawscy adwokaci.

Do redakcji TVN24 przysłali oświadczenie.

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć:

Oświadczenie adwokatów
mat. prasowe

Kwiaty i znicze dla Ukrainy

W całym kraju odbywają się także pikiety poparcia dla narodu ukraińskiego.

Przed ambasadę w al. Szucha ludzie przychodzą od wtorku.

TAK BYŁO PRZED AMBASADĄ W WARSZAWIE W CZWARTEK

Kwiaty i znicze przy ambasadzie
TVN24

Podświetlony pałac, opuszczona flaga

W ramach gestu solidarności z Ukrainą Pałac Kultury i Nauki został podświetlony na kolory niebieski i żółty, czyli barwy Ukrainy.

Pałac Kultury podświetlony barwami Ukrainy
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Z kolei w geście solidarności przed ratuszem Białołęki opuszczono flagę do połowy masztu.

Flaga przy urzędzie dzielnicy
urząd dzielnicy Białołęka

PAP, su/mz