"Czynny uczestnik międzynarodowej karuzeli podatkowej". Na kontach zablokowali ponad dwa miliony złotych

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP
ShutterstockDzięki STIR wykryto firmę biorącą udział w międzynarodowej karuzeli podatkowej

Firma, która miała brać udział w międzynarodowej karuzeli podatkowej, została wykryta dzięki Systemowi Teleinformatycznemu Izby Rozliczeniowej (STIR). Krajowa Administracja Skarbowa zablokowała na rachunkach bankowych tej firmy 2,1 miliona złotych.

Rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska poinformowała, że przestępcy bardzo często wykorzystują sektor bankowy do wyłudzeń skarbowych. - Szczególnie w przypadku tak zwanych transakcji karuzelowych. Wartość wyłudzeń VAT w tych przypadkach stanowi dużą stratę dla naszego budżetu - tłumaczyła Justyna Pasieczyńska. - Jednym ze skuteczniejszych narzędzi w walce z oszustwami jest System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, czyli STIR. Służy on do przetwarzania danych przekazywanych przez banki i SKOK-i. Analiza tych danych pozwala zapobiec transferowi środków pochodzących z wyłudzeń skarbowych - dodała.

Celnicy zablokowali ponad dwa miliony złotych

Zaznaczyła, że o tym jak skuteczny jest STIR świadczą ostatnie ujawnienia pracowników Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) w Warszawie. - Na rachunkach bankowych firmy z siedzibą w Czechach, zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce, zablokowali kwotę w wysokości 2,1 mln zł. Podczas czynności kontrolnych ustalili, że podmiot ten był czynnym uczestnikiem międzynarodowej karuzeli podatkowej. Wartość uszczupleń VAT w tym przypadku, szacuje się nawet na kilkanaście milionów złotych - przekazała.

- W ujawnionym procederze brały również udział dwa inne podmioty, wobec których MUCS wszczął kontrole celno-skarbowe, na rachunku jednego z nich zablokowano na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych kwotę 2,5 mln złotych - podkreśliła.

Śledztwa i kontrole w 36 podmiotach

Wskazała, że naczelnik MUCS prowadzi obecnie śledztwa i kontrole celno-skarbowe w 36 podmiotach, u których dokonano blokady w ramach procedury STIR. - Kwota środków zabezpieczonych na tych kontach to blisko 11 mln złotych. Szacunkowe straty dla Skarbu Państwa to ok. 40 mln złotych - podała.

- Warto wiedzieć, że blokada rachunku jest możliwa na 72 godziny z możliwością przedłużenia o trzymiesiące tylko w ściśle określonych sytuacjach. Nie można również zablokować służących do celów prywatnych rachunków osób fizycznych - dodała

Informowaliśmy również o zatrzymaniu pięciu osób w śledztwie dotyczącym prania brudnych pieniędzy oraz innych przestępstw podatkowych:

Zatrzymania podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy
Zatrzymania podejrzanych o pranie brudnych pieniędzyIzba Administracji Skarbowej w Warszawie

Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości