Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Będzie nowy pełnomocnik w warszawskim szpitalu? Rzecznik ministerstwa odpowiada

Najnowsze

Autor:
mp/b
Źródło:
PAP
Ministerstwo zdrowia skieruje pismo do wojewody mazowieckiego i do NFZTVN24
wideo 2/7
TVN24Ministerstwo zdrowia skieruje pismo do wojewody mazowieckiego i do NFZ

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyjął rezygnację dr Ewy Więckowskiej z funkcji pełnomocnika w Szpitalu Południowym. Czy powoła nowego komisarza warszawskiej placówki? Jak zapowiedział rzecznik resortu, dalsze decyzje zależą od rekomendacji wojewody mazowieckiego i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rządowa komisarz w Szpitalu Południowym dr Ewa Więckowska zwróciła się w środę do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o odwołanie z funkcji pełnomocnika. Rzecznik MZ poinformował, że Niedzielski przyjął jej rezygnację. Rano urzędnicy ze stołecznego ratusza weszli do budynku Szpitala Południowego razem z Arturem Krawczykiem, który szefował placówce przed przejęciem jej przez rząd. Ale zdaniem resortu nie kończy to sprawy.

Mandat wygaszony

- Dziś mandat pani pełnomocnik zostanie wygaszony. Oczywiście niezbędna jest decyzja prawna. Ponieważ decyzja jest nadal w obiegu administracyjnym, więc dziś ten mandat zostanie wygaszony i rozpoczniemy procedurę prawną na nowo – powiedział podczas środowej konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz. - To nie jest tak, że minister ad hoc powołuje pełnomocnika bez względu na stan faktyczny i stan prawny - dodał.

Zapowiedział, że "zostanie skierowane pismo do wojewody mazowieckiego i do dyrektora oddziału NFZ z prośbą o wskazanie informacji, jak obecnie wygląda z ich punktu widzenia sytuacja Szpitala Południowego i czy wskazane jest podejmowanie dalszych decyzji".

Zaznaczył, że "rekomendacja wojewody mazowieckiego i dyrektora oddziału NFZ będą wskazaniem do podjęcia dalszej decyzji". - Jeżeli zostanie przekazane wskazanie powołania pełnomocnika, wówczas, opierając się na przedłożonych argumentach, podobnie jak w marcu, minister będzie podejmował decyzję o możliwym ustanowieniu pełnomocnik – powiedział Andrusiewicz. Dodał, że "wydarzy się to najbliższych dniach".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wyrok sądu

We wtorek stołeczny ratusz zorganizował konferencję prasową poświęconą sytuacji Szpitala Południowego. Władze stolicy po raz kolejny domagały się zwrotu placówki.

Poinformowano też, że pod koniec lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu pełnomocnika w szpitalu. Rafał Trzaskowski wraz ze swoją zastępczynią Renatą Kaznowską poinformowali, że miasto otrzymało już uzasadnienie tego wyroku. Wytykali też błędy rządowej komisarz, która - zdaniem władz miasta - źle kierowała szpitalem i zadłużała go.

Autor:mp/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawy