CBA zatrzymało notariusza. Mężczyźnie zarzucono współpracę z "fabryką faktur"

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
CBACBA zatrzymało notariusza w sprawie "fabryki faktur"

Warszawski notariusz został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Śledczy twierdzą, że współpracował ze zorganizowaną grupą przestępczą, tak zwaną fabryką faktur. Zarzucają mu poświadczenie nieprawdy w sporządzonej dokumentacji notarialnej.

Sprawa "fabryki faktur" dotyczy grupy, która według CBA, działała w latach 2012-2021. Z ustaleń śledczych wynika, że jej członkowie poprzez około 150 podmiotów gospodarczych wystawili dla setek odbiorców faktury kosztowe o wartości około miliarda złotych. Następnie miały one służyć do zaniżania zobowiązań publicznoskarbowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Notariusz zatrzymany przez CBA

W poniedziałek CBA poinformowało o zatrzymaniu warszawskiego notariusza Krystiana S. przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury. "Jest on podejrzany o popełnienie szeregu przestępstw dotyczących poświadczenia nieprawdy w sporządzonej dokumentacji notarialnej związanej z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej tak zwanej fabryki faktur" - czytamy w komunikacie.

"Funkcjonariusze CBA przeprowadzili czynności procesowe w kancelarii notarialnej prowadzonej przez zatrzymanego, w celu ujawnienia i procesowego zabezpieczenia dowodów popełnionych przestępstw" - podkreślono.

Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie prokurator przedstawił mu 14 zarzutów, za które grozi mu do 15 lat więzienia. - W ocenie śledczych podejrzany działał nie tylko w celu osiągniecia korzyści majątkowych, ale ze swych działań uzyskiwał stały przychód - informuje rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

- Zgodnie z ustaleniami śledztwa część osób, których dane figurowały na aktach kategorycznie zaprzeczyła swojego udziału w czynnościach notarialnych w kancelarii podejrzanego, jak również zakwestionowała autentyczność podpisów, co znalazło potwierdzenie w opiniach biegłego z zakresu badania pisma ręcznego. Z kolei niektóre z tych osób potwierdziły swą obecność w czynnościach, ale - jako notariusza przeprowadzającego czynność - wskazywały inną osobę niż podejrzany - wyjaśnił prokurator.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie dodał, że prokurator wobec notariusza zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakaz kontaktowania się ze wskazanymi osobami oraz 300 tysięcy poręczenia majątkowego.

Śledztwo w sprawie "fabryki faktur"

Biuro opisuje, że zatrzymanie warszawskiego notariusza jest efektem śledztwa prowadzonego przez Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. "Postępowanie dotyczy niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przez notariuszy, w związku ze sporządzanymi przez nich aktami notarialnymi związanymi z zakładaniem, przenoszeniem oraz wprowadzaniem zmian w spółkach kapitałowych prawa handlowego, które to czynności miały charakter pozorny, bądź też zostały przeprowadzone z rażącym naruszeniem prawa" - wyjaśniono.

Informowaliśmy też o zatrzymaniu 20 osób w związku ze sprawą "zbrodni fakturowej":

Służby zatrzymały 20 osób podejrzanych o wystawianie fikcyjnych faktur
Służby zatrzymały 20 osób podejrzanych o wystawianie fikcyjnych fakturIzba Administracji Skarbowej w Warszawie

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: CBA

Pozostałe wiadomości