Najnowsze

CBA kontroluje zakup działki przez miejską spółkę. Rzeczoznawca usłyszał zarzut

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
CBACBA prowadzi kontrolę zakupu działki przez MPO (zdjęcie ilustracyjne)

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę w sprawie nieprawidłowości przy zakupie działki przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że rzeczoznawca majątkowy poświadczył nieprawdę przy wycenie nieruchomości. Prokuratura przedstawiła mu już zarzuty. 

Postępowanie dotyczy nieprawidłowości przy zakupie działki w Zielonce w powiecie wołomińskim, którą w 2012 roku nabyło stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Celem zakupu była budowa zakładu przetwarzania odpadów. Do chwili obecnej teren pozostaje niezagospodarowany.

Sprawą zajmuje się delegatura CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. "Śledztwo zostało podjęte w oparciu o materiały zgromadzone przez Departament Postępowań Kontrolnych CBA w toku kontroli przeprowadzonej w Urzędzie m.st. Warszawy. W wyniku czynności kontrolnych oraz w oparciu o zgromadzony w toku śledztwa materiał dowodowy, prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutu poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej" - informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rzeczoznawca miał poświadczyć nieprawdę przy wycenie działki

Zarzut usłyszał rzeczoznawca majątkowy. Zdaniem CBA podczas wykonywania operatu szacunkowego na zlecenie MPO poświadczył w nim nieprawdę odnośnie do wartości wycenianej nieruchomości. Rzeczoznawca miał tego dokonać między innymi poprzez nierzetelną analizę rynku i danych transakcyjnych, błędy w zakresie metodyki wyceny.

"Ujawnione deficyty miały istotne znaczenie prawne dla dokonania zakupu wskazanej nieruchomości" - podkreślono w komunikacie. Funkcjonariusze wyjaśniają, że operat był podstawą ustalenia wartości nabywanej przez MPO działki, więc zawarte w nim błędy miały wpływ na ostateczną cenę transakcji. Jej wartość przekroczyła 40 milionów złotych.

Biuro podaje, że przedmiotem śledztwa pozostaje także szereg innych nieprawidłowości ujawnionych w toku czynności kontrolnych.

Informowaliśmy też o zawiadomieniu do CBA złożonym przez aktywistów w sprawie terenów dawnego RKS Sarmata:

MJN zawiadamia CBA w sprawie dawnych terenów RKS "Sarmata"
MJN zawiadamia CBA w sprawie dawnych terenów RKS "Sarmata"TVN24

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: CBA

Pozostałe wiadomości