Z placu Powstańców Warszawy na Pragę. Przesadzają drzewa kolidujące z budową parkingu

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Proces dojścia do tej umowy nie był procesem krótkim"
"Proces dojścia do tej umowy nie był procesem krótkim"TVN24
wideo 2/5
Umowa na podziemny parking podpisana

Na placu Powstańców Warszawy trwa budowa parkingu podziemnego dla ponad 400 aut. Inwestycja wymaga przesadzenia 24 drzew, które docelowo trafią na ulicę Jagiellońską.

Jak informuje stołeczny ratusz, drzewa kolidują z pracami budowlanymi. "Dlatego 24 lipy srebrzyste z centralnej części placu zostaną przeniesione na Pragę Północ. Wykonawca posadzi je w pasie drogowym na ul. Jagiellońskiej w okolicy Warszawskiego ZOO – na odcinku między rondem Starzyńskiego a ul. Szanajcy" - informują urzędnicy.

Pierwsze drzewa zostały już przewiezione na ulicę Jagiellońską. Ratusz zapewnia, że operacja związana z przesadzeniem ma się zakończyć jeszcze w październiku. "Przesadzenie drzew nie oznacza, że na zrewitalizowanym placu w centrum miasta nie będzie zieleni. Po zakończeniu inwestycji wykonawca parkingu posadzi na własny koszt nowe drzewa. Natomiast w drugim etapie, w ramach rewitalizacji placu, miasto zamierza uzupełnić teren o dodatkową zieleń" - podkreśla stołeczny ratusz.

Przesadzają drzewa z placu Powstańców WarszawyUM Warszawa

Co się dzieje na placu budowy?

Urzędnicy podsumowali też, co się do tej pory wydarzyło na placu budowy. "Wykonawca rozpoczął przebudowę kanalizacji przed gmachem NBP. Z tego powodu przeniesiony i uruchomiony w tymczasowej lokalizacji został przystanek autobusowy. Wygrodzony jest teren pomiędzy jezdniami. Robotnicy zajęli także prawy pas w kierunku Świętokrzyskiej od skrzyżowania z Warecką" - wskazali.

W najbliższy piątek, 7 października rozpoczną się prace związane z przebudową instalacji wodociągowych u zbiegu Szpitalnej z Warecką. Nie będzie konieczności zmiany organizacji ruchu w tym rejonie. Wygrodzony natomiast zostanie chodnik. Dopiero w kolejnych etapach zajmowane będą fragmenty pasów ruchu na jezdni prowadzącej do Świętokrzyskiej.

Parking podziemny pod placem Powstańców Warszawy

Parking ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Będzie to czterokondygnacyjny parking podziemny z 420 miejscami postojowymi. Inwestycja powstaje w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, w całości sfinansuje koszty – szacowane na około 85 milionów złotych – i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany miastu. Parking będzie wyposażony w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę. Na powierzchni placu będą zamontowane stojaki rowerowe. Ceny za parkowanie będą ustalane przez koncesjonariusza, jednak w swojej ofercie musi on posiadać abonamenty dla okolicznych mieszkańców.

W ramach projektu zostanie wykonany również I etap rewitalizacji placu Powstańców Warszawy. Przestrzeń będzie kompleksowo przebudowana, a większość istniejących tam obecnie elementów tzw. małej architektury (ławki, kosze) i zieleni, zostanie ponownie wykorzystana.

Parking na placu Powstańców Warszawy - wizualizacja Urząd miasta
Parking na placu Powstańców Warszawy - wizualizacja Urząd miasta

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości