Warszawa broni się przed zalewem reklam

Warszawa

TVN24Łukasz Piątek o problemie reklam w stolicy

- Nie chodzi o to, żeby reklamy w ogóle wygonić, tylko, żeby było ich mniej i były lepsze, żeby nie zasłaniały elewacji i ważnych widoków - mówi Grzegorz Piątek, naczelnik wydziału estetyki w warszawskim ratuszu. I zapowiada przygotowanie planu, który będzie obowiązywał również na prywatnych terenach.

Wybrany niedawno naczelnikiem od estetyki Piątek spotkał się z ekipą TVN24 w samym centrum miasta. Tam, gdzie reklam jest pełno, ale krajobraz, który tworzą dla wielu jest kontrowersyjny.

Jeżeli chodzi o tereny miejskie, to sprawa jest w miarę jasna. - Tutaj mamy już dobre regulacje. Powoli liczba reklam jest zmniejszana. Pomału, gdy przychodzi do przedłużenia dzierżawy pod reklamę, to po prostu się odmawia - zaznacza naczelnik.

Wieszaki na reklamę

Gorzej jest na terenach i budynkach, które mają prywatnego właściciela. - W tej chwili na budynkach prywatnych niewiele może miasto zdziałać, jeżeli coś nie zagraża bezpieczeństwu, albo coś nie jest zabytkiem. Często są to budynki puste, które służą jako wieszak na reklamę – czekają na remont albo zburzenie – wyjaśnia urzędnik.

I dodaje, że jest dobrej myśli, bo posłowie mają zająć się projektem ustawy, która pozwoli ustalić wspólne zasady dla wszystkich. - Da nam szansę stworzenia jednego planu dla całego miasta - twierdzi Piątek. - Nie chodzi o to, żeby reklamy w ogóle wygonić, tylko, żeby było ich mniej i były lepsze, żeby nie zasłaniały elewacji i ważnych widoków. Żeby były stonowane, albo nieskumulowane, żeby reklamy się nawzajem nie zakrzykiwały - przekonuje.

ZOBACZ, JAK REKLAMY SZPECĄ MIASTA. REDAKCJA KONTAKTU24 CZEKA NA WIĘCEJ RELACJI I ZDJĘĆ Z CAŁEJ POLSKI.

Krytyk, kurator

Grzegorz Piątek został wybrany naczelnikiem wydziału estetyki miasta pod koniec lipca. dał się poznać szerzej mieszkańcom stolicy, jako osoba, która przygotowywała program, z którym Warszawa bezskutecznie ubiegała się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Kilka lat temu, wraz z Jarosławem Trybusiem, stworzyli koncepcję Pawilonu Polskiego na Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku. Piątek jest krytykiem architektury, kuratorem wystaw, znawcą i popularyzatorem modernizmu. Był jednym z pomysłodawców i założycieli fundacji Centrum Architektury. Skończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Ma 33 lata.

Na stanowisku naczelnika wydziału zastąpił Tomasza Gamdzyka.

Zdjęcie główne: E. Dymna; M. Rutkiewicz.

ran//ec