Warszawa apeluje do Mazowsza o wspólną walkę ze smogiem

Warszawa

Archiwum tvnwarszawa.plPorozumienie w sprawie czystego powietrza

Warszawa, wspólnie z okolicznymi miastami i gminami, zaapelowała do władz Mazowsza o wykorzystanie narzędzi, które daje "ustawa antysmogowa". Chodzi m.in. o wprowadzenie ograniczeń w używaniu kotłowni i instalacji grzewczych.

Swoje stanowisko urzędnicy przedstawili w środę na konferencji prasowej.– Problem zanieczyszczeń powietrza dotyczy całego obszaru metropolii warszawskiej, dlatego stolica wspólnie z sąsiednimi gminami, zwraca się z prośbą do władz województwa mazowieckiego o podjęcie uchwały, która pozwoli na wdrożenie narzędzi, wskazanych w tzw. "ustawie antysmogowej" - stwierdził Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

- Dziś podpisany apel jasno określa przesłanie, aby jak najszybciej podjąć wspólne działania zmierzające do ograniczenia eksploatacji źródeł tzw. niskiej emisji - dodał.

Związek rakotwórczy

Jednym ze źródeł zanieczyszczenia powietrza jest emisja podchodząca z lokalnych kotłowni czy domowych instalacji grzewczych. Podczas spalania w nich paliw stałych do powietrza przedostaje się m.in. benzo(a)piren - związek silnie rakotwórczy i toksyczny.Według danych Mazowieckiego Inspektora Ochrony Środowiska problem ten dotyczy wszystkich gmin wchodzących w skład metropolii warszawskiej. Jednym z działań naprawczych wskazanych w uchwale Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie programu ochrony powietrza dla stref województwa, jest m.in. wymiana nieekologicznych pieców na ogrzewanie paliwami niskoemisyjnymi.Do tego "ustawa antysmogowa", która weszła w życie w listopadzie 2015 roku daje władzom województw możliwość prac nad uchwałami wprowadzającymi ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji problematycznych instalacji.

Polityka ochrony zdrowia

– Osiągnięcie znaczącej poprawy jakości powietrza w regionie wymaga podjęcia wspólnych działań. Dlatego apel władz miast i gmin metropolii warszawskiej jest dla nas bardzo ważny. W 2013 roku przyjęte zostały przez władze Mazowsza specjalne programy ochrony powietrza - zapewnił Wojciech Bartelski, radny sejmiku mazowieckiego. - Pojawienie się na jesieni ub. r. nowych przepisów pozwoli nam teraz dalej ograniczać negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na środowisko, a tym samym wzmocnić politykę ochrony zdrowia naszych mieszkańców - dodał.Jeszcze w tym roku ma powstać Warszawski Indeks Powietrza, czyli system, który pozwoli ocenić, jak zła jest sytuacja w stolicy. Zajmą się tym naukowcy ze stołecznej Politechniki.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Warszawiacy radzą urzędnikom, jak walczyć ze smogiem:

Warszawiaków sposoby na smog
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

ran/r