Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Prezydent na Politechnice Warszawskiej. "Spory polityczne w demokracji są zupełnie normalne"

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
PAP
Politechnika Warszawska
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plPolitechnika Warszawska

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystym rozpoczęciu roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej. W trakcie przemówienia odniósł się między innymi do trwających obecnie sporów politycznych. - Rzeczowa debata jest jednym z głównych sposobów dociekania prawdy - mówił prezydent. Po przemówieniu odczytano list od premiera Mateusza Morawieckiego.

- Zgodnie z wielowiekową tradycją rozbrzmiewa tu dziś studencka pieśń Gaudeamus - to hymn na cześć młodości i młodzieńczego entuzjazmu. To hymn ku czci uczelni oraz profesorów przekazujących bezcenne dobro, jakim jest wiedza, ale także na cześć bezcennego wspólnego dobra, jakim jest Rzeczpospolita: nasze własne, niepodległe państwo - powiedział obecny na uroczystości rozpoczęciu roku akademickiego prezydent Andrzej Duda.

Zwracał uwagę, że tradycja obrony polskiej wolności trwała i rozwijała się w murach PW przez dziesięciolecia. Przypomniał, że gdy w 1920 roku wróg zbliżał się do Warszawy, większość studentów PW wstąpiła na ochotnika w szeregi Wojska Polskiego, a "wykładowcy oddali swój los, czas i talenty do dyspozycji Rady Obrony Państwa". Wspomniał o tajnym nauczaniu podczas okupacji niemieckiej. Złożył wyrazy szacunku i wdzięczności studentom i uczestnikom historycznych wydarzeń, m.in. demonstracji z marca 1968 roku i z roku 1980, a także założenia Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

- To, że cieszymy się dziś wolnością i pokojem - z perspektywy wieków bezprecedensowo korzystnymi warunkami rozwoju - zawdzięczany przede wszystkim naszym wielkim poprzednikom. Ich idealizmowi i uporowi, ich przekonaniu, że Polska to jest wielka rzecz - mówił prezydent. - My też chcemy okazać im lojalność, chcemy kontynuować to, co oni rozpoczęli, budowę Polski na miarę ich i naszych marzeń: bezpiecznej, zamożnej, i nowoczesnej - powiedział.

"Spory polityczne są zupełnie normalne"

Zaznaczył, że trwające obecnie spory polityczne, w demokracji - zupełnie normalne, nie mogą ogarniać i kwestionować wszystkiego. - Istnieje sfera podstawowych nienaruszalnych wartości i zasad, trwałe filary ładu i pokoju społecznego. Sfera pojęć, odruchów moralnych i wspólnego kodu kulturowego, który decyduje o naszym poczuciu wspólnoty, decyduje o poczuciu swoistości i trwałości naszego narodu i państwa - mówił Andrzej Duda.

Jego zdaniem uczelnie mogą i powinny "dawać przykład zrozumienia tego zagadnienia, inspirujący przykład poszanowania wolności przekonań, jednocześnie przykład troski o jakość i kulturę akademickiej dyskusji".

- Rzeczowa debata jest jednym z głównych sposobów dociekania prawdy, należy do samej istoty metody naukowej. Szacunek dla różnych poglądów i punktów widzenia jest niezbędny, i dopiero ich suma, konfrontacja, daje możliwie pełny obraz rzeczywistości - powiedział prezydent.

Prezydent zwrócił uwagę na nietypowy (ze względu na sytuację epidemiczną) tryb inauguracji - mniejszą liczbę zaproszonych gości, zwłaszcza studentów. Ocenił, że na porządku dziennym stanęło teraz pytanie o istotę i formułę edukacji akademickiej. - Po raz kolejny przekonujemy się, że skuteczny przekaz doświadczeń, wzorców osobowych, kodeksu uczonego oraz etosu polskiej inteligencji odbywa się najskuteczniej jednak dzięki bezpośrednim kontaktom uczniów i mistrzów. Dzięki ich bliskiej i twórczej współpracy - powiedział.

Życzył środowisku naukowemu, by uczelnie szybko wróciły do zwykłego trybu funkcjonowania. - Podchodzimy do obecnej sytuacji chłodno i racjonalnie. Pamiętamy, że wyróżnikiem Polaków i ludzi nauki jest odwaga w stawianiu czoła trudnym wyzwaniom - ocenił.

List od Morawieckiego

O wyzwaniach związanych z pandemią wspomniał też w swoim liście do społeczności akademickiej premier Mateusz Morawiecki. List odczytał podczas inauguracji minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. W ocenie premiera pandemia "zburzyła dotychczasowy ład społeczny".

Morawiecki podkreślił znaczenie bezpieczeństwa i jakości nauczania. "Niezależnie od wybranej formy kształcenia musimy pamiętać o sytuacji sanitarno-epidemiologicznych oraz o sytuacji w regionie, aby nowy rok akademicki był dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni pozbawiony ryzyka. Wierzę, że wypracowane przez rząd tarcze antykryzysowe, które oprócz rozwiązań dla całej gospodarki zawierały również regulacje dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego, były ważnym wsparciem dla środowiska akademickiego" - zaznaczył premier.

Morawiecki wyraził przekonanie, że w nowym roku akademickim można będzie obserwować efekty wprowadzenia reformy nauki - tzw. Konstytucji dla Nauki, np. związane z programem Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza czy uruchomieniem szkół doktorskich. "Przyjęte rozwiązania zmierzają przede wszystkim do zwiększenia potencjału innowacyjnego polskich uczelni, powiązania badań naukowych z potrzebami gospodarki narodowej, a także dostosowania oferty edukacyjnej do oczekiwań rynku pracy" - powiedział.

Prezydent przyznał odznaczenia

Podczas inauguracji prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe. Były rektor PW prof. Jan Szmidt odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, za popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie. Ośmioro pracowników naukowo-dydaktycznych odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przyznano jeden Złoty i dwa Srebrne Krzyże Zasługi za zasługi na rzecz rozwoju nauki.

W nowym roku akademickim 2020/2021 Politechnika Warszawska będzie prowadziła studia na ponad 100 kierunkach na 19 wydziałach i w jednym kolegium. Nowy rok akademicki w PW rozpocznie ok. 25 tys. studentów.

Biorąc pod uwagę liczbę aplikacji na miejsce, najbardziej popularnymi kierunkami wśród kandydatów na studia w PW okazały się w tym roku: inżynieria internetu rzeczy, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie, automatyka i robotyka, matematyka i analiza danych.

Autor:dg/ran

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości