Najnowsze

Marta wybudziła się ze śpiączki po wypadku na Dominikanie. Przed nią wiele operacji i długa rehabilitacja

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dominika WróblewskaMarta Janecka ucierpiała w wypadku na Dominikanie

Marta Janecka wybudziła się ze śpiączki. Warszawska aktywistka przebywa w szpitalu na Dominikanie, gdzie dochodzi do zdrowia po potrąceniu przez autobus. Jej bliscy zapowiadają, że czeka ją jeszcze wiele operacji i długotrwała rehabilitacja.

Aktywistka ucierpiała w wypadku, do którego doszło w nocy z 8 na 9 stycznia na Dominikanie. Została potrącona przez pędzący autobus. Do szpitala trafiła z połamanymi rękami i nogami. Ma złamaną nogę w kolanie, kość udową w trzech miejscach, połamaną miednicę, liczne złamania. Straciła bardzo dużo krwi. Ma zachłystowe zapalenie płuc, ciężką niedokrwistość.

Oddycha samodzielnie

Lekarze ze szpitala na Dominikanie wprowadzili ją w stan śpiączki farmakologicznej. W piątek kobieta przeszła operację miednicy i biodra. Jej znajomi poinformowali po weekendzie, że zabieg przebiegł zgodnie z planem. "Czekaliśmy na to w nerwach cały tydzień, ponieważ Marty stan długo na to nie pozwalał. To pierwsza interwencja chirurgiczna, którą udało się przeprowadzić, odkąd jest w szpitalu" - przekazali w opisie zbiórki na leczenie aktywistki.

Jak dodali, Marta nie jest już zaintubowana i oddycha samodzielnie. W niedzielę udało się wybudzić ją ze śpiączki. "Lekarze bardzo martwili się, czy Marta rozpozna rodzinę i czy będzie wszystko pamiętać. Na szczęście poznała tatę i siostrę. Jest bardzo osłabiona i musi dużo odpoczywać, ale to normalny proces. Teraz czekamy na bardzo skomplikowaną operację ręki" - zapowiadają bliscy poszkodowanej.

Przyznają jednocześnie, że czeka ją wiele zabiegów, powrót z Dominikany do Polski i długotrwała rehabilitacja. Konieczne jest też opłacenie kosztów tłumaczenia dokumentów i pomocy prawnej. Stąd zbiórka pieniędzy na leczenie aktywistki. Potrzebne jest 500 tysięcy złotych. W poniedziałek zebrana kwota wynosiła 383 tysiące złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Kim jest Marta Janecka?

Marta Janecka jest warszawską aktywistką i działaczką kulturalną. - Marta studiowała w Łodzi scenografię. Później z sukcesem rozwijała swoją karierę. Pracowała jako scenografka przy produkcji filmów, seriali, reklam - mówiła w piątek Martyna Kuc, znajoma Marty.

Mimo to znajdowała czas, aby pomagać innym. 30-latka działała w Jewish Community Center, gdzie organizowała zajęcia ze sztuki dla dzieci. Była zaangażowana w funkcjonowanie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet czy organizację Parady Równości. Pomagała w otwarciu jednego z bardziej popularnych dziś miejsc w stolicy Baru Studio.

Tysiące osób idzie w Paradzie Równości
Tysiące osób idzie w Paradzie RównościTVN24

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dominika Wróblewska

Pozostałe wiadomości