Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt. Do kiedy trwa akcja?

Najnowsze

Autor:
kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockSterylizacja i kastracja zwierząt cieszy się dużym zainteresowaniem

Właściciele czworonogów do połowy grudnia mogą skorzystać z miejskiej akcji sterylizacji lub kastracji pupila oraz czipowania zwierząt. Z usługi mogą skorzystać osoby posiadające kartę warszawiaka.

Mieszkańcy mogą zapisać zwierzę na zabieg w wybranych lecznicach weterynaryjnych - ich lista jest dostępna na stronie ratusza.

Kilka sekund

Akcja sterylizacji i kastracji zapobiega rodzeniu się niechcianych szczeniąt czy kociąt, a czip ułatwia szybkie powiadomienie właściciela o odnalezieniu czworonoga przez pracowników Schroniska Na Paluchu, straży miejskiej oraz lecznic weterynaryjnych. 

Jak przypominają urzędnicy, sam proces czipowania trwa tylko kilka sekund. Weterynarz wszczepia podskórnie mikroprocesor wielkości ziarenka ryżu. Czip nie przeszkadza w codziennym życiu zwierzęcia ani nie powoduje reakcji alergicznych.

Właściciel pupila wypełnia na miejscu wniosek, okazuje dowód tożsamości i książeczkę zdrowia psa lub kota. Zwierzę musi mieć ukończone 12 tygodni życia i być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

"Dane adresowe wpisywane są do międzynarodowej bazy SAFE-ANIMAL. Tylko w zeszłym roku w ramach akcji bezpłatnego znakowania psów i kotów w stolicy zaczipowanych zostało ok. 4200 czworonogów, a w tym roku już blisko 3300" – informuje ratusz.

Trzeba mieć kartę warszawiaka

Miasto pokrywa koszt wizyty kwalifikującej, narkozy, zabiegu sterylizacji bądź kastracji, opieki pooperacyjnej oraz kontroli i zdjęcia szwów. Podczas pierwszej wizyty właściciel zwierzaka okazuje dowód tożsamości, kartę warszawiaka z ważnym e-hologramem, książeczkę zdrowia czworonoga z potwierdzonym szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz numerem czipa.

Domowy pupil musi mieć ukończone sześć miesięcy życia.

Szczegóły dostępne są na platformie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Informowaliśmy również o marszu kundelków:

"Kundelek na prezydenta". Czworonogi opanowały Śródmieście

Kundelki przeszły ulicami Starego MiastaTVN24
wideo 2/3

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:kz/r

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock