Warszawa: 11 tysięcy wniosków o 500 plus w dwa dni. Najwięcej na Białołęce

Warszawa

ShutterstockTrzeba złożyć nowy wniosek

Przez pierwsze dwa dni sierpnia do urzędów w województwie mazowieckim wpłynęło prawie 26 tysięcy wniosków o świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus. W samej Warszawie złożono ich ponad 11 tysięcy.

Korzystanie ze wsparcia wymaga złożenia nowego wniosku. Dotyczy to zarówno rodzin uczestniczących w programie, jak i tych, które zamierzają dopiero do niego dołączyć. Formularze wniosków i innych dokumentów dostępne są w urzędach.

Warszawa, Radom, Piaseczno

Na Mazowszu najwięcej wniosków złożono w Warszawie – 11273; w Radomiu – 890, Piasecznie – 744 oraz w Siedlcach – 492. W województwie mazowieckim w ciągu dwóch pierwszych dni nowego okresu świadczeniowego złożono łącznie 25867 wniosków. Wpłynęły do 297 spośród 314 mazowieckich gmin.

W Warszawie najwięcej rodziców chce skorzystać z programu na Białołęce - 1272 wniosków; Ursynowie – 1189, Bemowie -1007.

Jak informuje urząd mazowiecki, główne zasady programu pozostają bez zmian.

"W dalszym ciągu będzie to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane do 18. roku życia dziecka. Nie zmieni się również kryterium dochodowe obowiązujące jedynie na pierwsze dziecko (800 lub 1 200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego). Wsparcie w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus jest ustalane na rok – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy. Rozpoczął się 1 kwietnia 2016 roku, kiedy program oficjalnie się rozpoczął" - wyjaśniają urzędnicy.

Przypominają też, że wnioski o przyznanie 500 zł na dziecko można składać na trzy sposoby. Po pierwsze, bezpośrednio w urzędzie gminy (dzielnicy). Po drugie, za pośrednictwem Poczty Polskiej i po trzecie, przy pomocy specjalnej platformy internetowej. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie urzędu wojewody.

Nowe zasady

Od 1 sierpnia weszły też w życie nowe zasady, które mają zabiegać nadużyciom, polegającym m.in. na dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko. Dzieje się tak na przykład przez rozwiązywanie stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach.

Wyeliminowane mają też zostać przypadki niezgodnego ze stanem faktycznym deklarowania przez rodziców samotnego wychowywania dziecka, aby wyłączyć drugiego rodzica ze składu rodziny i jego dochodu. W projekcie zaproponowano dla osoby deklarującej samotne wychowywanie dziecka wymóg ustalenia alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica.

Dodatkowe informacje dotyczące programu można uzyskać w godzinach 10:00 – 14:00, pod numerem infolinii Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego: 22 695 71 22.

Od początku funkcjonowania programu do 389 tysięcy mazowieckich rodzin trafiło 4,17 mld zł.

Rok programu "Rodzina 500 plus"TVN24
wideo 2/3