Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Warszawa 1000 lat temu. Wirtualny wehikuł czasu w Pałacu Kultury

Warszawa

TVN24Wirtualna podróż po Warszawie

Od drewnianego grodu sprzed ponad 1000 lat przez rozwijające się miasto wieku XIV i XVI aż po wojenne ruiny 1944 roku. Historia Warszawy jest teraz dostępna na wyciągnięcie ręki. Wszystko za sprawą wirtualnego wehikułu czasu, który można bezpłatnie testować w Pałacu Kultury. Jak działa? Sprawdzała Paulina Chacińska z programu "Polska i Świat".

– Możemy zobaczyć osadnictwo, jakie było tutaj w XI wieku. Możemy też poużywać przedmiotów, które były wtedy stosowane. Wziąć do ręki miecz, strzelić z łuku czy zobaczyć legendarny karabin "Błyskawica" – mówi wiceprezydent Jarosław Jóźwiak.

Historia Warszawy "w inny sposób"

To wszystko jest możliwe dzięki wirtualnemu wehikułowi czasu, który uruchomiono w Pałacu Kultury i Nauki. – Osoba, która wejdzie do pałacu, może założyć specjalne gogle i zobaczyć współczesny świat, ale kilkaset lat wcześniej – mówi Piotr Baczyński, twórca aplikacji.

- Obecnie, kiedy świat bardzo goni i dzieci często narzekają, że lekcje historii są nudne, chcieliśmy pokazać historię Warszawy i tego jak powstawała w inny sposób – dodaje prezes zarządu PKiN Renata Kaznowska.

Świat przez gogle

Po założeniu gogli, słuchawek i wzięciu do rąk specjalnych kontrolerów można wyruszyć w podróż w czasie, w której towarzyszy lektor o imieniu Wars. "Horyzont historii" to – jak zapewniają twórcy – pierwsza taka aplikacja na świecie.

- To kilkadziesiąt tysięcy godzin pracy. Każdy przedmiot, który widzimy w tej aplikacji, każdy miecz czy szczerbiec wymagał pracy wielu osób. Trzeba było stworzyć model, odteksturować go, dodać odpowiednie dźwięki i doprecyzować dziesiątki szczegółów – przekonuje Piotr Baczyński.

Lot nad współczesną Warszawą

Największym wyzwaniem okazała się jednak warstwa historyczna. Początki Warszawy są bowiem słabo udokumentowane. – Aż do XVI wieku nie zachowały się żadne wizerunki. Wiedzę czerpiemy głównie z wykopalisk i opisów. Na pewno nie z jakichś panoram – mówi varsawianista Jarosław Zieliński.

Wirtualna wycieczka na historii się jednak nie kończy. Finałem podróży jest bardzo realny przelot nad współczesną Warszawą. – Widzimy z góry Pałac Kultury ze wszystkich stron czy Stadion Narodowy. Kiedy jednak spojrzymy w dół, to nie widzimy żadnej podłogi i robi to w pierwszej chwili duże wrażenie – mówi wiceprezydent Jóźwiak.

Do niedzieli "Horyzont historii" w Pałacu Kultury można testować za darmo.

CZYTAJ TAKŻE: Policjanci zjeżdżają na linach z Pałacu Kultury:

Mundurowi zjeżdżali na linach z PKiN
ksp

kw