"Wariant łomiankowski" dla pasażerów WKD

Warszawa

wkd.com.plNa bilecie ZTM tylko do Salomei

Od 1 stycznia bilety ZTM nie będą honorowane w pociągach WKD na odcinku Salomea-Opacz. Zarząd Transportu Miejskiego prowadzi jednak rozmowy na temat nowej oferty dla pasażerów WKD. Chodzi o bilet miesięczny ważny od Grodziska Mazowieckiego.

Gmina Michałowice nie wyraziła zgody na zwiększenie wysokości dopłat do funkcjonowania Wspólnego Biletu. Jak tłumaczy Zarząd Transportu Miejskiego, większe dopłaty były konieczne ze względu na wyższe stawki za pociągokilometr, jakie mają obowiązywać w rozliczeniach między ZTM i WKD. "Przewoźnik ponosi większe koszty, gdyż sukcesywnie poprawia komfort przejazdu poprzez zakupy nowego taboru oraz modernizację infrastruktury" - czytamy w komunikacie.

W związku z tym od początku stycznia bilety ZTM nie będą honorowane w pociągach WKD na odcinku Salomea–Opacz.

Władze gminy Michałowice nie chcą komentować sprawy. – Jest na to za wcześnie. Będziemy to wyjaśniali – odpowiada Krzysztof Grabka, wójt gminy.

Wspólny bilet ZTM i WKD zagrożony
ZTM

Nowy bilet miesięczny

Być może niebawem pasażerowie WKD będą mogli za to skorzystać z nowego biletu, który miałby obowiązywać na całej trasie od Grodziska Mazowieckiego. Chodzi o wspólną ofertę taryfową według tzw. "wariantu łomiankowskiego".

"Bilet łomiankowski" to wspólna oferta ZTM i Komunikacji Miejskiej Łomianki. Pasażerowie KMŁ, którzy wykupią specjalny bilet długookresowy ważny w autobusach tego przewoźnika, mogą również na jego podstawie podróżować środkami komunikacji miejskiej ZTM na obszarze całej pierwszej strefy taryfowej. Ponadto wszystkie bilety ZTM (z wyłączeniem biletów czasowych) są honorowane w autobusach KMŁ na odcinku trasy w granicach Warszawy.

Propozycje dla WKD

W przypadku pociągów WKD to rozwiązanie, które zostało już wstępnie zaakceptowane przez zarząd spółki, wyglądałoby następująco:

- w ofercie przewoźnika pojawiłby się nowy bilet miesięczny ważny od Grodziska Mazowieckiego;

- jego cena byłaby sumą biletu długookresowego WKD na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Salomea i biletu ZTM ważnego tylko w pierwszej strefie, pomniejszoną o wysokość dopłat ze strony samorządów leżących wzdłuż linii;

- w pociągach WKD na odcinku Warszawa Śródmieście – Warszawa Salomea honorowane byłyby w dalszym ciągu bilety ZTM od dobowego wzwyż.

W tej chwili trwają rozmowy z władzami Grodziska Mazowieckiego. - Mam nadzieję, że uda nam się dojść do porozumienia - mówi Konrad Klimczak z ZTM.

su/par