Najnowsze

Walka i codzienność powstańcza na zdjęciach

Najnowsze


"Niemieccy kaci - polskie ofiary" - to tytuł wystawy koloryzowanych zdjęć z okresu Powstania Warszawskiego, które zawisły na historycznym ogrodzeniu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Ekspozycja upamiętnia 73. rocznicę wybuchu walk powstańców i pokazuje ich przebieg. Pokazuje też ofiary, zbrodniarzy wojennych oraz życie warszawiaków w tamtym czasie.

W piątek 28 lipca wystawa została oficjalnie otwarta.

- To unikalna ekspozycja. 66 koloryzowanych fotografii o wielkości dwa na trzy metry, z których każda symbolizuje Powstanie Warszawskie, zostało zawieszonych na historycznym ogrodzeniu, pamiętającym obronę Reduty PWPW. W niektórych miejscach można jeszcze dostrzec przestrzeliny z okresu walk - powiedział Piotr Woyciechowski, prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Historyczny budynek

- PWPW jest instytucją o prawie 100-letniej historii. Powstała 2,5 miesiąca po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku. Wytwórnia jest i zawsze była ściśle związana z odradzającą się państwowością polską. Była związana z Warszawą, to tutaj, w kompleksie Sanguszki, udostępniano we wrześniu 1939 roku liczne schrony dla ludności cywilnej podczas bombardowań niemieckich. Najważniejszy epizod to obrona budynków Wytwórni w sierpniu 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego, które przeszły do historii jako obrona Reduty PWPW - wyjaśnił prezes.

Aplikacja w dwóch językach

Wystawa, a także towarzysząca jej aplikacja o nazwie "Reduta PWPW", dostępne są w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. - Na planszach zostały zainstalowane tzw. beacony, czyli niewielkie nadajniki sygnału radiowego. Po wgraniu do urządzenia przenośnego aplikacji, można uzyskać szersze informacje na temat poszczególnych zdjęć i Powstania Warszawskiego - wyjaśnił Marcin Pachacz z firmy BlueBeacon.

Aplikacja jest skierowana do wszystkich użytkowników, mogą z niej korzystać również osoby niedowidzące i niesłyszące, ponieważ umożliwia powiększanie tekstu, a także ma zbudowany moduł lektora. - Możemy sprawdzić kierunek zwiedzania, a poprzez wybranie odpowiedniego artykułu możemy uzupełnić cały kontent i poszerzyć zwiedzanie o dodatkowe informacje - wyjaśnił Pachacz.

Wystawę można oglądać przez najbliższe trzy miesiące na ogrodzeniu PWPW, okalającego budynki Wytwórni przy ulicach: Sanguszki, Zakroczymskiej, Rybaki i Wójtowskiej.

Wystawa jest jednym z elementów obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podobnie jak występ jazzowej wokalistki Moniki Borzym, który odbył się w Parku Wolności. Borzym zaśpiewała wiersze powstańczej poetki Anny Świrszczyńskiej:

PAP/kw

Pozostałe wiadomości