Wałęsa odsłonił pomnik Reagana

TVN Warszawa

Odsłonięcie pomnika Reagana - fot

W samo południe Lech Wałęsa odsłonił pomnik Ronalda Reagana. Monument stanął w Alejach Ujazdowskich. Okazją do uhonorowania byłego prezydenta USA była setna rocznica jego urodzin.

- Pokłonimy się Prezydentowi Reaganowi za to, że w naszym pokoleniu udało się zakończyć wielkie podziały i konflikty – powiedział tuż przed odsłonięciem pomnika Lech Wałęsa.

Reagan przyczynił się do upadku Muru Berlińskiego i wspierał polską Solidarność.

Jak powiedział b. prezydent, upadek komunizmu był wydarzeniem, które wydawało się nieprawdopodobne. - Starsi pamiętają, w samej Polsce było ponad 200 tys. żołnierzy sowieckich, w Europie ponad milion żołnierzy sowieckich i silosy z bronią nuklearną, więc właściwie wielkie zmiany bez wojny nuklearnej były niemożliwe, nieprawdopodobne, a jednak się to zdarzyło - powiedział.

Wkład w najnowsze dzieje Polski

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski odczytał list, który prezydent Bronisław Komorowski skierował do uczestników uroczystości. Komorowski podkreślił w nim, że wkład Reagana w najnowsze dzieje Polski jest "nie do przecenienia".

- Ronald Reagan obejmował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych czasach, gdy konfrontacja między Wschodem a Zachodem nabrała nowej dynamiki. W tych okolicznościach jako lider wolnego świata prowadził zdecydowaną i konsekwentną politykę antykomunistyczną - napisał w liście prezydent.

Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein odczytał z kolei list prezydenta Baracka Obamy. - Prezydent Reagan miał ten szczególny dar budzenia nadziei we wszystkich, którzy zmuszeni byli odnajdywać się w trudnych okolicznościach. Przywrócił Amerykanom optymizm w czasie trudności gospodarczych i wyzwań polityki światowej, a narodowi polskiemu dał nadzieję, okazując niezachwiane wsparcie zrywowi Solidarności - napisał Obama.

Na uroczystości obecni byli też m.in.: pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, posłowie, a także delegacja kongresmenów, w tym David Dreier, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1980 r., kiedy to Reagan został prezydentem USA.

Inspiracja przemówieniem przed Bramą Brandenburską

Inicjatorem budowy pomnika jest powstała w 2008 r. Fundacja im. Ronalda Reagana, działająca we współpracy z Biblioteką i Fundacją Ronalda Reagana w Simi Valley, w Kalifornii.

Pomnik, znajdujący się przed ambasadą USA w Warszawie, w przedstawia Reagana stojącego za mównicą. Jest inspirowany zdjęciami tego polityka przemawiającego przed Bramą Brandenburską w 1987 roku, kiedy wypowiedział słynne zdanie: Panie Gorbaczow, niech pan otworzy tę bramę! Panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur!. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Władysław Dudek.

Mapy dostarcza Targeo.pl

bf/mz