Wałęsa i de Klerk o światowym bezpieczeństwie

Warszawa

TVN 24Przed Szczytem Noblistów

Były prezydent Lech Wałęsa liczy, iż Szczyt Noblistów pomoże wypracować wspólne podejście do kwestii bezpieczeństwa i rozwoju ponad podziałami na świecie. Były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk wśród wyzwań, przed którymi stoi świat wymienił m.in. zrównoważoną politykę gospodarczą.

- Chciałbym, żeby ten Szczyt Noblistów w Polsce zastanowił się nad tym: kiedy miliony ludzi przekracza różne granice, spotyka się z wielkimi różnicami religii, zachowań prawa, czy nie należałoby jednak zastanowić się nad paroma punktami, które powinniśmy uczynić dla bezpieczeństwa, dla rozwoju: wspólnym myśleniem, wspólnym programem, wspólnymi strukturami - powiedział Wałęsa na niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie.

De Klerk o miejscu Afryki w świecie

Były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk wśród wyzwań przed jakimi stoi dzisiejszy świat wymienił zrównoważoną politykę gospodarczą w kontekście problemów biedy i ubóstwa. Do zagadnień, jakimi powinien zająć się Szczyt Noblistów zaliczył wspólną politykę Unii Europejskiej wobec Afryki. Jak mówił, dynamicznie rozwijający się kontynent afrykański powinien zająć należne mu miejsce na świecie.

- Wojny domowe, łamanie praw człowieka, praw kobiet, skrajne nierówności społeczne, zagrożenie środowiska, deptanie demokracji - to problemy współczesnego świata, na które nie ma przyzwolenia. Walka z nimi jest ciężka i nierówna, wielu się poddaje, ale są jednostki, które mówią "nie". Takich bohaterów, którzy nie godzą się z niesprawiedliwością i zniewoleniem dziś gości Warszawa. To wielkie wyróżnienie dla naszego miasta - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Przypomniała też ruch Solidarności i obrady Okrągłego Stołu w 1989 r. Zaznaczyła, że to w Warszawie zaczęły "wypadać pierwsze cegły berlińskiego muru". - Dlatego dobrze rozumiemy idee bliskie laureatom Pokojowej Nagrody Nobla - dodała.

Z inicjatywy Gorbaczowa

Szczyt Noblistów rozpocznie się w Warszawie w poniedziałek, potrwa trzy dni; spotkanie przypada w 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla.

W trakcie Szczytu ponad 6 tysięcy uczestników z całego świata będzie dyskutowało wspólnie z Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla o najistotniejszych sprawach dotyczących zmniejszenia nierówności społecznych na świecie. W debatach wezmą udział m.in. Jego Świątobliwość Dalajlama XIV, irańska prawniczka Shirin Ebadi, Irlandki Betty Williams i Mairead Corrigan oraz twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus.

Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, a od 2008 r. kongresy miały miejsce w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.

PAP/b

Zdjęcie na stronie głównej: PAP, Jacek Turczyk