Walczyli w stolicy o ulgi dla emerytowanych kolejarzy

Warszawa

Protest kolejarzy w Warszawie

Kilka tysięcy osób protestowało przed siedzibą Polskich Kolei Państwowych. Związkowcy są przeciwni zniesienia ulgi na przejazdy dla emerytowanych kolejarzy.

Od nowego roku zmieniają się zasady wykupywania ulg na przejazdy kolejowe dla emerytowanych pracowników PKP. - Ulga, wynosząca 80 proc., pozostanie na niezmienionym poziomie. Zmieni się jedynie sposób wykupu zniżki. Od przyszłego roku emerytowani pracownicy PKP będą wykupywali ją samodzielnie. Dzięki temu, PKP zaoszczędzi ok. 27 mln zł - czytamy w komunikacie przesłanym przez PKP.

Roczny koszt wykupu 80-proc. zniżki na bilety kolejowe wyniesie 140 zł, czyli 12 zł miesięcznie. Dopłata do ulgi na przejazdy pierwszą klasą będzie wynosić 160 zł.

"Nie dajmy sobie zabrać uprawnień"

Związki zawodowe się z tym nie zgadzają. Dlatego w czwartek kilka tysięcy kolejarzy protestowało przed siedzibą PKP na Ochocie.

- Związek Pracodawców Kolejowych z inspiracji Zarządu PKP S.A. w porozumieniu z niektórymi przewoźnikami ogranicza, a wręcz zabiera możliwość korzystania przez środowisko kolejarzy z jednego z ostatnich uprawnień kolejowych. Nie pozwólmy sobie zabrać ostatnich uprawnień, które obowiązywały tak długo, jak istnieje polska kolej, a także nadal obowiązują w większości kolei europejskich - czytamy w komunikacie Związku Maszynistów Polskich.Prawem do zniżek objętych jest obecnie ok. 100 tysięcy emerytowanych kolejarzy.bf//ec

Related content