Walczyli w Powstaniu, stracą tablicę na wniosek radnego PiS

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plRadny chce, by tablica zniknęła

O usunięcie tablicy znajdującej się na budynku u zbiegu ulic Obozowej i Deotymy zaapelował jeden z wolskich radnych PiS. Upamiętnia ona batalion Armii Ludowej im. "Czwartaków".

Tablica wisi od wielu lat na bloku: ozdobiona jest gwiazdami, a napis na niej głosi, że została poświęcona młodzieży z batalionu AL poległej w walce z hitlerowskim okupantem za "wolności i socjalizm". Upamiętnia Batalion im. Czwartaków - oddział Armii Ludowej, który walczył w Powstaniu Warszawskim, m.in. na Woli i Starym Mieście.

"Zbrodnie i represje"

"Armia Ludowa to organizacja wojskowa w pełni podporządkowana władzy sowieckiej z ZSRR. Nigdy nie była częścią sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, służyła jako narzędzie polityki Stalina wobec Polski” - napisał w interpelacji do władz Woli Maciej Wyrzykowski, radny Prawa i Sprawiedliwości.Radny podkreśla, że większość członków AL po wojnie włączyła się w budowę systemu stalinowskiego terroru. "Stali się oni sprawcami zbrodni i represji wymierzonych w polskie społeczeństwo i organizacje niepodległościowe. Funkcjonowanie w przestrzeni publicznej tego typu tablic to wysławianie reżimu komunistycznego, przez który śmierć poniosło wielu Polaków i który przyczynił się do zacofania naszego kraju" - przekonywał radny.I zaapelował o usunięcie tablicy. A władze dzielnicy do tego pomysłu się przychyliły. "W świetle posiadanej przez Urząd Dzielnicy Wola opinii Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczącej innej tablicy pamiątkowej, która była usytuowana na terenie Woli, podobnie jak i wiele innych po II wojnie światowej gloryfikujących dokonania komunistów, wskazana jest likwidacja pozostałości po poprzednim systemie z przestrzeni publicznej" - argumentuje Mariusz Budziszewski, zastępca burmistrza dzielnicy.Pod koniec stycznia skierował w tej sprawie pismo do dyrektora Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami. "Zwracam się z prośbą o zainicjowanie podjęcia przez wspólnotę mieszkaniową nieruchomości przy ul. Obozowej 85 uchwały w sprawie demontażu tablicy pamiątkowej umieszczonej na ścianie budynku od strony ul. Deotymy" - napisał wiceburmistrz.

Tablice zniknęły z trasy WZ

W ostatnich miesiącach ślady po minionym systemie zniknęły również z Trasy WZ. W październiku informowaliśmy, że Zarząd Dróg Miejskich usunął tablice z napisem "Aleja gen. Karola Świerczewskiego" z murów przy tunelu. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.CZYTAJ TEŻ: Radny PiS chce dekomunizacji Żoliborza

Radny chce usunięcia tablic z Żoliborza
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

ran/sk