Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wakacyjne ostrzeżenia policji: czujny sąsiad i noga z gazu

Warszawa

O czym powinniśmy pamiętać? TVN24
wideo 2/3

Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji rozmawiał z reporterką TVN 24 o bezpieczeństwie w czasie rozpoczętych w sobotę wakacji.

Gaweł zaczął od przypomnienia, o czym należy pamiętać przed wyjściem z domu, kiedy mieszkanie przez kilka dni, czasem tygodni, zostanie bez opieki. - Podstawą jest zamknięcie okna, drzwi. Gwarantem bezpieczeństwa jest jednak czujny sąsiad, który będzie obserwował nasze mieszkanie, patrzył czy jakieś obce osoby się nie kręcą - mówił.

Pogoń sąsiadki za złodziejem

Opowiedział też, że sam pamięta przypadek, gdy sąsiadka zauważyła, że z mieszkania jej znajomych wychodziła obca osoba. - Zainteresowała się, poszła, a co więcej, nawet biegła za tym złodziejem, jak się później okazało. Poinformowała policjantów i dzięki temu złodzieja udało się zatrzymać - opowiedział i przyznał, że zaufanym sąsiadom możemy śmiało zostawić klucze.

Jeżeli na wakacje jedziemy samochodem, powinniśmy go odpowiednio przygotować. - Uzupełnione płyny, paliwo przede wszystkim. Doświadczeni kierowcy wiedzą, że na drodze wszystko może się wydarzyć. Może być wypadek, może być korek i może nam zabraknąć paliwa - mówił.

Apelował też, żeby kierowcy zdjęli nogę z gazu. - Stosujemy się do ograniczeń prędkości, korzystamy z pasów bezpieczeństwa. Najmłodszych wozimy w fotelikach i kolejny apel, nie siadamy za kierownicę pod wpływem alkoholu i innych środków - ostrzegał.

Torebka zamknięta, marynarki nie wieszamy na krześle

Przypomniał, że okazja czyni złodzieja, więc powinniśmy pamiętać o zamykaniu torebek czy plecaków. - Złodzieje zazwyczaj działają w grupach, obserwują nas, wiedzą co robimy, gdzie jesteśmy. Portfela z kolei nie nosimy w tylnej kieszeni. Kieszonkowcy wykorzystują każdą sytuację, między innymi tłok w metrze, w tramwaju, w autobusie i zazwyczaj jakimś ostrym narzędziem czy to skalpelem czy to żyletką rozcinają kieszeń i wyciągają - mówił.

Zwracał też uwagę, abyśmy marynarek czy kurtek, w których są pieniądze czy dokumenty nie przewieszali przez krzesło w restauracjach. - Powtarzam, okazja czyni złodzieja, do kradzieży dochodzi na przejściach dla pieszych, na schodach ruchomych - przypominał.

kz/pm