Wakacje bez metra w Centrum

Warszawa

metro.waw.plMetro kursuje bez utrudnień

To już pewne. W czasie wakacji pasażerowie nie będą mogli korzystać ze stacji metra Centrum oraz Świętokrzyska. Czy powtórzy się chaos komunikacyjny sprzed tygodnia? Urzędnicy przekonują: będzie inaczej.

Przez ten czas mają być wykonane dwie duże i skomplikowane roboty budowlane. Na stacji Centrum istniejące tory I linii trzeba połączyć tymi w tunelu technicznym, który wydrążyła tarcza "Anna" (w nocy z 17 na 18 kwietnia przeszliśmy się nim z kamerą). Prace obejmą demontaż oraz budowę torów, budowę sterowania ruchem oraz zasilania. Dzięki temu pociągi kursujące na II linii metra będą miały dojazd do stacji technicznej na Kabatach.

Z kolei na stacji Świętokrzyska trzeba wybudować korytarze, które połączą perony I i II linii metra.

Odsłonią tunele I linii

Obie inwestycje mają być zgrane w czasie wakacji - powiedział to w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" Jerzy Lejsk, prezes Metra Warszawskiego.

Informacje te, portalowi tvnwarszawa.pl potwiedził Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy spółki.

– W przypadku stacji Świętokrzyska wykonawca jest gotowy do rozpoczęcia prac od 15 czerwca. Jeżeli chodzi o stację Centrum to będziemy nalegać na wykonawcę, aby dokumentację projektową przygotował tak szybko jak to możliwe, co spowoduje zgranie w czasie obu inwestycji – wyjaśnia Krzysztof Malawko, rzecznik Prasowy Metra Warszawskiego.

Jak dodaje: - prace zakończą się na pewno do 1 września.

Najbardziej skomplikowane są prace na stacji Świętokrzyska. Tam mają być prowadzone nad i pod tunelami I linii metra.

- Powstanie podziemna antresola oraz bezpośrednie przejście między peronami obu linii metra. Powstanie również metodą górniczą łącznik miedzy peronami – tłumaczy Malawko.

Jaka dodaje, istniejące tunele trzeba będzie fragmentami odsłaniać, aby wylać podłogę antresoli. – Tunel wtedy będzie jak pusta butelka w wodzie. Wykonawca będzie musiał zabezpieczyć go tak, aby nie był wypierany w górę – wyjaśnia Rzecznik.

Poszatkują I linię

Dla pasażerów oznacza to poszatkowanie I linii metra na dwa odcinku: Kabaty – Politechnika oraz Ratusz Arsenał – Młociny.

Próbkę takiego podzielenia linii mieliśmy ponad tydzień temu. Stacje miał być wyłączone z ruchu do niedzieli, a zostały otwarte dopiero we wtorek. To spowodowało ogromny chaos w komunikacji miejskiej.

Na stacji Ratusz Arsenał i Politechnika ludzie mieli trudności z wyjściem z peronów. Na nic zdała się komunikacja zastępcza, bo pasażerowie nie mieścili się do tramwajów i autobusów.

Urzędnicy przekonują, że teraz ma być inaczej. – Wykonawca metra za późno poinformował o przedłużeniu zamknięcia obu stacji. Teraz pasażerowie odpowiednio wcześniej będą poinformowani o wakacyjnych utrudnieniach. My też będziemy mieli więcej czas na zorganizowanie komunikacji zastępczej tak, aby nie osłabić innych linii autobusowych i tramwajowych – mówi Igor Krajnow, Rzecznik Prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.

- Zrobimy wszystko, aby te utrudnienia komunikacyjne dla pasażerów były jak najmniejsze. Choć trzeba przyznać, że trudno jest w pełni zastąpić możliwości przewozowe metra – precyzuje Krajnow.

Według naszych informacji w ciągu kilku dni urząd miasta ma zwołać konferencję prasową, na której ujawni szczegóły odnośnie dwumiesięcznych prac budowlanych oraz opowie o bieżącej sytuacji związanej z budową II linii metra.

Ostatnie utrudnienia w metrze:

Ścisk w popołudniowym szczycie. Warszawa bez dwóch stacji metra
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

bf//ec