W Wilanowie testują nowe fotoradary

Warszawa

TVN24Testy radarów

Aż 300 nowych fotoradarów zamierza zainstalować na polskich drogach jeszcze w sierpniu Inspekcja Transportu Drogowego. Testy już trwają, m.in. w warszawskim Wilanowie.

Na drodze pomiędzy Wilanowem a Konstancinem pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego sprawdzali sprzęt, który zaoferowały trzy firmy: z Niemiec, Czech i Polski.

Zaawansowana technika

- Dzisiejszy test potrwa około 12 godzin. Będą sprawdzane wszystkie funkcje urządzeń pomiarowych - mówi Aleksander Wiśniewski z niemieckiej firmy, która jest jednym z oferentów.

Jak zaznacza, ich urządzenie, jest w stanie rozróżnić pasy ruchu, na których doszło do wykroczenia. Ma też aparat cyfrowy o rozdzielczości 5 mln pikseli i na bieżąco czyta tablice rejestracyjne. Na wyświetlaczu widać też datę, godzinę lokalizację i prędkość, z jaką samochód jechał.

Pierwsze ustawią w sierpniu

Na Mazowszu staną łącznie 34 fotoradary, dwa z nich w Warszawie. Zostaną zlokalizowane w Alei Stanów Zjednoczonych przy ul. Międzynarodowej oraz na Pułkowej w okolicach Wóycickiego (wyjazd na Łomianki).

Kiedy można spodziewać się nowych fotoradarów? - W chwili obecnej kończy się procedura przetargowa. W drugiej połowie sierpnia powinniśmy postawić pierwsze z 300 nowych fotoradarów. Będą stały w miejscach niebezpiecznych. Typowaliśmy te miejsca, po przeprowadzeniu analizy. Najwięcej ludzi tam zginęło, najwięcej było wypadków - Alvin Gajadhur, rzecznik GITD.

Lista planowanych fotoradarów na terenie Polski, do której dotarły Fakty TVN

ran/b

Będą nowe fotoradary
TVN24